3D nyomtatott OLED képernyőket dobhatnak piacra
Elképzelhető, hogy a jövőben nem kell majd beküldenünk meghibásodott monitorunkat, tévénket vagy okostelefonunkat a szervizbe, hanem otthon is kinyomtathatjuk a kicserélendő képernyőt.
A University of Minnesota Twin Cities mérnökei kifejlesztették a világ első teljesen 3D nyomtatással elkészült rugalmas OLED kijelzőjét, amit gyakorlatilag bármelyik printerrel létre lehet hozni.
Az új eljárás a 3D nyomtatás két módszerét ötvözi, mégpedig úgy, hogy kombinálják a kijelző előállításához szükséges hat réteget, ezáltal kialakítva a kijelzők felületét.
Az eddigi kutatások során főként a kísérletek alkalmával használt fényerősség egyenletességével és a 3D nyomtatás technikájával akadtak problémák, az amerikai tudósoknak viszont sikerült kiküszöbölniük az összes hibát, amit eddig észleltek.
A prototípus mindössze 1,5 hüvelyk szélesnek bizonyult, és csupán 64 pixelt használtak fel, ám a gyakorlatban egy 1080p felbontású panelhez több mint 2 millió képpontra lenne szükség, így még eltarthat egy ideig, mire valóban piacra dobhatják a korszkalkotó elektronikai cikket, bár a kutatások egyelőre jó irányba mutatnak.
Az egyetem egyébként egyedi 3D nyomtató használt a kísérlet lebonyolításához, ami körülbelül annyiba kerül, mint egy vadonatúj Tesla Model S – igaz, léteznek már jóval olcsóbb alternatívák is, mint például a FormLabs vállalat 4 850 dolláros modellje.