Oroszország tagadja, hogy politikai engedményekért cserébe kedvezményesen adott volna gázt Moldovának
Oroszország tagadja, hogy az állami energiaóriás titkos ajánlatot tett volna a moldovai gázválság megszüntetésére, cserébe azért, hogy az ország hátat fordítson az EU-megállapodásnak
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán újságíróknak nyilatkozva visszautasította a Financial Times című brit lapban megjelent állításokat, amelyek szerint Chișinăut a kedvező energiaárakért cserébe a Brüsszellel kötött szabadkereskedelmi megállapodás módosítására szólították fel.
„Nem volt politikai szempont, és nem is lehetett“ – mondta újságíróknak, és ragaszkodott ahhoz, hogy a Gazprommal folytatott tárgyalások „tisztán kereskedelmi tárgyalások“. A szóvivő szerint „van egy követelés, kereskedelmi ajánlatot tettek, van egy javasolt kedvezmény, és ott van a felhalmozott adósságok kérdése is“.
A volt szovjet köztársaság tisztviselői és az orosz állami energiaóriás közötti tárgyalások a múlt héten meghiúsultak, mivel a két fél nem tudott megegyezni az árképzésről, amely Nyugat-Európa nagy részén tapasztalható hiány közepette megugrott. Ha nem sikerül új megállapodást kötni, december 1-jén megszűnnek az energiaszállítások, amelyeket már eddig is csökkentettek, ami áremelkedést váltott ki, és arra kényszerítette Chișinăut, hogy szükségállapotot hirdessen.
Kedden a Financial Times azt állította, hogy a Gazprom közölte, hogy megváltoztatja álláspontját az árakat illetően, ha Moldova „kiigazítja az EU-val kötött szabadkereskedelmi megállapodását, és késlelteti a Brüsszellel egyeztetett energiapiaci reformokat“. A jelentés meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt állította, hogy a Kreml nyomást akar gyakorolni az új kormányra, amelyet Maia Sandu elnök vezet, és amelyről széles körben úgy vélik, hogy elődjénél nyitottabb a Nyugattal való szorosabb kapcsolatokra – írja az RT.
Az ország a hét elején kötött megállapodást Lengyelországgal, amely az első alkalom, hogy Moldova a Szovjetuniótól való függetlenné válása óta Oroszországon kívül máshonnan vásárolt gázt. A kormány szerint a lépéssel „tesztelik az alternatív forrásokból származó gázimport lehetőségét, és kiegyensúlyozzák a földgázellátó rendszer alacsony nyomását“.
Azonban mindössze egymillió köbmétert vásároltak, amely töredéke annak az 1,1 milliárdnak, amelyet évente Oroszországtól vásárolnak, miközben elemzők rámutatnak, hogy Moldova valószínűleg többet fizetne a Lengyelországnak szánt gázért, mint amennyit az orosz cég az új üzlet feltételei szerint kér. A kormány azt állítja, hogy folytatja a tárgyalásokat a Gazprommal a „méltányos“ ár biztosítása reményében.
A Gazprom az elmúlt hetekben látta, hogy a gáz iránti kereslet az egekbe szökött, és Peszkov szerint lépéseket tett a Nyugat-Európába irányuló termelés növelésének előkészítésére. Egyes térségekben az ellátási költségek akár 250 százalékkal is megugrottak a tél közeledtével. Moldova szerint azonban irreális elvárás, hogy többet fizessen a gázért, amely létfontosságú a mezőgazdaságra épülő gazdasága számára.