Eddig is ismert volt, hogy a vörös bolygón egykor léteztek folyók, ám azzal kapcsolatban nem volt egyetértés a tudósok között, hogy óceánok is lehettek-e az égitesten. A kutatók most viszont azt állítják, új bizonyítékokat találtak.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban megjelent új tanulmányban azt írják, a talaj felszín alatti rétegeiről készült képek elemzése közben ősi tengerpartokra utaló jelekre bukkantak. A vizsgálatok eredményei nagyon hasonlóak voltak azokhoz, amelyeket a Föld tengerpartjainak földradaros tanulmányozásai adtak. Mint részletezik, a kínai Csurong marsjáró az Utopia Planitia nevű, hatalmas becsapódási medence déli részénél fedezte fel az egykori vízpart nyomait.
A kutatók szerint az adatokból az is kiderül, hogy a marsi part fennállása alatt többször is helyet változtatott. Ez alapján arra lehet következtetni, hogy a vörös bolygó óceánpartján is voltak hullámok, árapály és léteztek a víztömegbe áramló folyók is – emelik ki. Dr. Benjamin Cardenas, a tanulmány társszerzője úgy véli, hogy ez a terület egykor kifejezetten alkalmas lehetett az élet számára.
„A Földön is ilyen környezetben jelentek meg az első élőlények, ezért a jövőben érdemes lenne egy élet nyomait kutató küldetést indítani a Marsnak erre a vidékére” – tette hozzá. A 24.hu a The Guardianre hivatkozva azt írja: a szakértő ugyanakkor megjegyezte, bár a marsi part minden bizonnyal homokos volt, ezen kívül nem sok mindenben hasonlított a földiekhez.
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy a csillagászok a European Southern Observatory (ESO) Nagyon Nagy Teleszkópjával (VLT) vizsgáltak egy exobolygót, amely 900 fényévnyire található a Hajófara csillagképben. Az ultra-forró Jupiter típusú gázóriás légkörében pedig olyasmit figyeltek meg, amelyek meglepték a tudósokat, ugyanis nem mindennapi időjárási jelenségek jöttek létre a csillagához közel keringő égitesten. A csillagászok most háromdimenziós térképet készítettek a bolygó légköréről, és valami elképesztőt fedeztek fel, erről itt olvashat bővebben.