Nyugdíjkorrekció 2024: már tudni, fizet-e a kormány
Itt vannak a pontos számok.
Mint ismert, csütörtök reggel nyilvánosságra hozta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az augusztusi inflációs adatot, amely által fény derült rá, hogy átlagosan 3,4%-kal nőttek a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest. Ebből pedig már azt is ki lehet számítani, jár-e a nyugdíjasoknak 2024 novemberében nyugdíjkorrekció vagy sem. Süle-Szigeti Bulcsú nyugdíjszakértő a téma kapcsán elsőként arra hívta fel a figyelmet: a kormányzatnak az első nyolc hónap tényadatai alapján kell becslést készítenie, hogy várhatóan mennyi lesz az éves átlagos infláció, illetve a nyugdíjas infláció.
Vagyis az augusztusi inflációs adat ismeretében ez a becslés immáron a rendelkezésre áll. Mindez azért bír milliónyi nyugdíjas számára rendkívüli jelentőséggel, mert amennyiben a január–augusztusi infláció vagy nyugdíjas infláció meghaladná az év elején adott nyugdíjemelést, akkor novemberben nyugdíjkorrekció esedékes – magyarázta. Egyúttal érdemes felidézni: a kormány januárban 6%-kal emelte meg a nyugdíjakat. Most már csak az a kérdés, mennyi volt az infláció 2024-ben augusztusig, amelynek kiszámítása nem bonyolult, szimplán a számtani átlagát kell venni a havi adatoknak.
Süle-Szigeti Bulcsú ez alapján úgy kalkulált, hogy a nyugdíjas infláció nyolc havi átlaga 3,75, az általános infláció nyolc havi átlaga pedig ugyancsak 3,75% volt. Tehát miután az infláció bőven alatta van az év eleji nyugdíjemelésnek, eldőlt, hogy 2024-ben a kormánynak nem kell nyugdíjkorrekciót fizetnie. Egyébként nem csak augusztusig, hanem 2024 egészére is 3-4% közötti inflációt várnak. Így aztán a tavalyi helyzet sem ismétlődik meg, amikor 2023 januárjában 15%-os nyugdíjemelés történt, azonban az infláció 18% körül alakult – írja a Világgazdaság.
Akkor a kormány nyugdíjkorrekciót fizetett novemberben (3,1%-ot), méghozzá olyan módon, hogy a novemberi, illetve a decemberi járandóságot már az emelt összegben érkezett, valamint az első tíz hónapra és a 13. havi nyugdíjra visszamenőleg, egy összegben utalta át (vagy vitte ki a postás) a nyugdíjkorrekció mértékét. Ez akkor majdnem 80 ezer forintot jelentett, de erre idén nem lesz szükség. A nyugdíjasok már januárban 6%-ot kaptak előre, ugyanakkor az infláció üteme ettől elmaradt augusztusig és 3,75%-on teljesült.
„Jó hír azonban, hogy a különbözetet – bár volt erre javaslat – nem kell visszafizetniük a nyugdíjasoknak, azt természetesen továbbra is jár nekik” – tette hozzá a nyugdíjszakértő. Korábban mindemellett arra is kitértünk, miszerint sokakat érintő kérdés, hogy milyen nyugdíjra számíthat az, aki mindig minimálbérre bejelentve dolgozott. A témát illetően elmondható, hogy nincsenek egyszerű helyzetben a minimálbéresek, ha a nyugdíjról van szó, a további részletekre ebben a cikkünkben tértünk ki bővebben.