Nagykabáttal készülhetnek a nyugdíjasok a fűtési szezonra, ám ez nem lesz elég
Ingatlanpiaci szakértők szerint egyelőre nem jelentek meg az idősek korszerűtlen, energiazabáló lakásaik a piacon, ám decemberben már sokan gondolkodhatnak majd ezen.
Magyarországon több mint kétmillió nyugdíjas él, a medián nyugdíj pedig 135 ezer forint, ami azt jelenti, hogy egymillió nyugdíjasnak még ezt az összeget sem éri el a havi jövedelme, így ők minden tekintetben érzékelik az egyre emelkedő megélhetési költségek nehézségeit.
Korábban az rtl.hu írta meg, hogy egy budaörsi nyugdíjas gázszámlája az eddigi 26 ezer forintról 118 ezerre nő szeptembertől, ez pedig jóval magasabb, mint a nyugdíja, tehát a kormány rezsicsökkentést korlátozó rendelkezése miatt sok idős helyzete vált kérdésessé a téli időszakra.
Legfőképp azoké, akik olyan szigeteletlen, illetve korszerűtlen fűtéssel rendelkező ingatlanokban élnek, amelyek az átlagnál több gázt- vagy áramot fogyasztanak, így valószínűleg az ingatlan eladása jelenthetne megoldást.
Balla Ákos, a Balla Ingatlan tulajdonos-ügyvezetője elmondta, a tapasztalatok szerint a nyugdíjasok nem reagálnak gyorsan a piaci változásokra, sokkal inkább a befektetők, akiknek legtöbbször nincsenek használatban az ingatlanjaik, így nem kell bajlódni a kiköltözéssel.
Emellett úgy véli, nem ingatlanpiaci, hanem szociológiai probléma, hogy az idősek nem tudnak modern, hatékony otthont vásárolni a felújítatlan lakásuk árából, ha pedig az első, új típusú rezsiszámlák kézhezvétele után elkezdték volna árulni ezeket a lakásokat, azt már most látnánk az ingatlanpiacon.
Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője úgy véli, sokan töltik kint az idejüket, amíg nem jön a fűtési szezon, s feltehetőleg a novemberben, decemberben érkező számlák hatására fognak ráeszmélni, hogy a helyzet fenntarthatatlan – írta a Napi.hu.