Ebben az európai országban kapják a legtöbb nyugdíjat az idősek
Nemzetközi kutatások szerint azonban a legjobb nyugdíjrendszer nem feltétlenül az, amelyik a legtöbb pénzt adja az időseknek.
Tény, hogy itthon is vannak milliós nyugdíjak, havi 500 ezer forint feletti összeget pedig már tízezrek kapnak Magyarországon, ám még így is eléggé le vagyunk maradva az európai élbolytól, ha az idősek pénzügyi ellátásról van szó. Ezáltal adódik a kérdés, hogy a nyugállományban hol lehet a legtöbbet keresni? A novekedes.hu szerint a ranglista tetején egy európai ország, Luxemburg áll: legalábbis az Eurostat adatok alapján azt lehet visszafejteni, hogy a nyugdíjak vásárlóereje ott a legnagyobb a kontinensen, ezzel az adattal pedig globálisan is övék az első hely.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, az Eurostat nem a legfrissebb ezen a téren, a publikus adatok több év lemaradással követik a nyugdíjak alakulását. De a helyi statisztikák azt mutatják, azok, akik ledolgoztak 40 évet Luxemburgban és jogosultak a teljes nyugdíjra, átlagosan 1,1 és 1,5 millió forint közötti összeget kapnak havonta. Ha pedig a nyugdíjak vásárlóerejéről van szó, Luxemburgtól nem sokkal van lemaradva Európában Ausztria, Izland és Dánia.
Viszont, amikor a különféle nyugdíjrendszereket egymáshoz mérik az elemzők, a pénzösszegek átlagos nagyságán túl számos más tényezőt is vizsgálni szoktak: például hogy mennyire fenntartható a rendszer. A Mercer üzleti tanácsadó cég nemrég a világ 47 nyugdíjrendszerét rangsorolta, a nagyítójuk alá vett országokban együttvéve a világ lakosságának a 67%-a lakik. Több mint 50 mutató mentén vizsgálódtak, s végül arra jutottak, hogy Hollandiának van a legjobb nyugdíjrendszere, amely náluk három pilléren áll.
Aki nyugállományba vonult, az kap állami nyugdíjat, bár ez rendszerint a havi összegnek csak egy kisebb részét teszi ki. Erre ugyanis rájön még a foglalkoztatói nyugdíj és az önkéntes magánnyugdíj. De a cikkből kiderül az is, hogy a Mercer listáján Izland került a második helyre (ezzel lecsúszott a tavalyi első helyről), s Dánia a harmadik lett. A top10-be pedig egyebek mellett Izrael, Ausztrália, Finnország és Szingapúr is bekerült, míg a rangsor végén India, a Fülöp-szigetek és Argentína áll.
A Mercernél egyébként úgy vélekednek, a mesterséges intelligencia még ezt a területet sem hagyja érintetlenül. Mankó lehet a nyugdíjbefektetések átformálásában, azzal, hogy a gépi értelem segít felmérni például a piaci kilátásokat vagy a közelgő kockázatokat. Mindemellett azt gondolják, különösen a fejlett országokban az infláció mellett az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy nő az átlagéletkor, vagyis az idősek aránya a lakosságon belül egyre nagyobb.