Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,25 Ft
Euró
396,61 Ft
Font
469,63 Ft
Bitcoin
57,089 $

Nyári szünet: így óvhatjuk meg a gyerekeket a digitális függőségtől

Az elektronikai kütyük a kicsiknek és a tizenéveseknek ma már a kikapcsolódás első számú eszközei, ésszerű szabályok nélkül azonban ebből probléma is lehet.

...svg content...Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

A tizenévesek becslések szerint közel 8 órát bámulják az okoseszközöket naponta, de már az öt év alattiakat is egyre inkább érinti a digitális függőség. Sőt, a legfrissebb szakértői becslések szerint a kicsik hét éves korukra már összesen közel 1 évet töltöttek a képernyő előtt, többet, mint az iskolában ülve. Így tehát jelentős hatással van a fejlődésükre a mindent átszövő digitális környezet, amelynek következménye lehet alvás- és hangulatzavar, koncentrációs nehézségek, látószervi károsodás, elhízás és mentális betegségek. Adódik hát a kérdés, a szülőknek milyen szempontokat érdemes szem előtt tartaniuk, hogy megóvják gyermekeik tesi-lelki egészségét a rengeteg szabadidőt (és képernyőidőt) hozó nyári szünetben, s hogyan állítsanak fel betartható és ésszerű szabályokat?

Hortobágyi Ágoston digitális stratéga a téma kapcsán több dolgot is kiemelt. Az egyik az, hogy „a jó példa ragadós”, vagyis a szülőknek is meg kell mutatniuk saját elkötelezettségüket a digitális függőség leküzdésében. Nyúljanak tudatosan kevesebbszer a mobiljukhoz, ne használják háttérzajként a tévét, és a közös családi étkezésekből is zárjanak ki minden okoseszközt. Emellett a szakértők szerint az összesített kütyühasználattal szemben sokkal fontosabb arra figyelni, hogy egyhuzamban mennyit vannak a kicsik a képernyők előtt. Tehát az a legjobb, ha a szülők tudatosan iktatnak be szüneteket: 10 év alattiaknak írjanak elő egyórás kikapcsot minden 40 perces okoseszköz-használat után, idősebbekkel pedig maximum egy-másfél óra után tartassanak pihenőt – írja az Egészségkalauz. Soron kívül Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelynek: mi történt a kukákkal Budapesten?

Továbbá száműzzenek a hálószobából minden elektronikus eszközt, egy órával lefekvés előtt pedig már semennyi képernyőidőt ne engedélyezzenek a gyerekeknek. Mindez különösen fontos annak tekintetében, hogy az okoseszközökből áradó kék fény milyen káros hatásokkal van az éjszakai regenerációra nézve. De Hortobágyi Ágoston szerint az is lényeges, hogy a gyerekek megtanuljanak unatkozni, azt ugyanis a mai gyerekek egyszerűen nem ismerik a digitális kütyükből áradó, nagy mennyiségű információ és impulzus miatt. De ha a kicsiket stimuláló okoseszközök nélkül hagyjuk, szép lassan megtanulják kitölteni a rendelkezésükre álló időt. Jöhetnek a sportok, kártyázás vagy rajzolgatás, bunkerépítés párnákból vagy akár egy az életkoruknak megfelelő olvasmány is.

Mindemellett ma már lehetőség van olyan alkalmazásokat telepíteni a kicsik mobiljára vagy tabletjére, melynek segítségével a szülők beállíthatják és megszabhatják, mennyi időt tölthetnek az okoseszközzel. Ezen kívül letölthetnek nekik olyan programokat is, melyekkel nem csupán szórakozni, de közben tanulni is tudnak: a logikai- vagy memóriajátékok még akár hatékony szövetségesek is lehetnek. Míg a legfontosabb jótanácsként a szakértő a nyílt és őszinte kommunikációt emelte ki a gyermek és a szülő között. „Magyarázzuk el a kicsiknek, miért nem jó ötlet sok időt tölteniük a képernyők előtt, érdeklődjünk, hogy mivel szeretnek foglalkozni az online térben és a rájuk leselkedő veszélyekre is hívjuk fel a figyelmet” – magyarázta.

„Ha esetleg ’csaláson’ kapnának minket, ne tagadjuk, inkább ismerjük be, hogy megszegtük a saját magunk által állított szabályokat, de tanuljunk a hibánkból. Senki sem tökéletes, de a gyerekkel szövetségben egy egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életet alakíthatunk ki a digitális korban is” – tette hozzá. De korábban arról is beszámoltunk, hogy egy kutatás szerint minden ötödik középiskolás füvezett már, ezért is fontos a diákok mielőbbi prevenciója. A szakember elmondta, számos egészségügyi kockázattal jár már maga a kipróbálás is, megnő a kiszáradás veszélye, a szívet is jelentősen megterheli, egyénenként eltérő következménnyel járhat. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, miért fontos, hogy ne írjanak keveset kézzel a gyerekek.

Jakab Péter újfent megjelent Magyar Péter posztja alatt

Miközben Magyar Péter Nagy Márton miniszter távozását követeli, Jakab Péter ismét kihasználta a lehetőséget, hogy írjon pár sort a Tisza Párt vezetőjének Facebook oldalán.