Szakértő: csekély az esély arra, hogy Putyin nukleáris háborút indít, „de lehet, hogy megteszi”
Miután Putyin az elmúlt napokban több olyan kijelentést is tett, melyek felérnek egy fenyegetéssel, egyre több szakértő szólal meg a nukleáris fenyegetés ügyében.
Joe Cirincione, a nukleáris fegyverek és a nemzetbiztonság szakértője is megvizsgálta az orosz vezető közelmúltban tett nyilatkozatait, s mérlegelte, mennyi az esély arra, hogy Putyin valóban nukleáris háborút indít. A szakértő öt olyan lehetséges forgatókönyvet vázolt fel, melyekben Putyin esetlegesen nukleáris fegyverek bevetését fontolgathatja – írja a Sky News.
Az első ilyen forgatókönyv szerint Putyin erődemonstráció céljával nukleáris fegyvereket használhatna a Fekete-tenger felett, rosszabb esetben pedig kisebb ukrajnai célpontokra irányíthatná a pusztító fegyvereket.
Nem kérdés, hogy az utóbbi verzió több száz, de akár több ezer ember halálát okozná, habár az is tény, hogy ezzel a lépéssel még mindig nem váltana ki közvetlen katonai választ a NATO-ból, mégis felbőszítené a nemzetközi közösséget és egyben arra késztetné, hogy még ennél is több katonai támogatást biztosítsanak Ukrajnának, és újabb lépéseket tegyenek Oroszország elszigetelésére.
Egy másik forgatókönyv szerint Oroszország akár 30-50 kilotonnás fegyverekkel is támadhatna ukrajnai célpontokat – Hirosimában egy 15 kilotonnás bombát használtak, csak összehasonlításképp –, ez a verzió azonban több tízezer ember halálát okozná, és nagy valószínűséggel ezt már a NATO sem hagyná annyiban.
A szakértő szerint a NATO jelenleg olyan modern fegyverarzenállal rendelkezik, melyek önmagukban is olyan „erősek, hogy nincs is szükségük nukleáris fegyverekre”. Amennyiben pedig kifejezetten egy NATO-célpont ellen intézne nukleáris támadást Putyin, úgy a NATO sem várna a válaszlépéssel és a hagyományos fegyverek bevetése mellett szárazföldi erőket vetnének be, valamint folyamatos légicsapásokkal sújtanák az orosz hadsereget.
A NATO nagy valószínűséggel még egy nukleáris csapásra sem reagálna nukleáris fegyverek bevetésével, hiszen a szövetség célja, hogy megfékezze a további agressziót, nem pedig az, hogy még tovább eszkalálja azt. Az utolsó lehetséges forgatókönyv inkább egy nagyon sötét jóslat, melyre remélhetőleg soha nem kerül sor: egy amerikai célpont elleni orosz nukleáris támadás mindent megváltoztatna.
Ebben az esetben viszont már nem lehet csupán válaszlépésekről beszélni, hiszen egy közvetlen orosz nukleáris csapás egy amerikai célpont ellen garantáltan pusztító hatással járna. Az amerikaiak kétségkívül nukleáris csapást mérnének Oroszországra, miközben hagyományos fegyverekkel támadnának orosz célpontokat. Ennek a valószínűsége azonban szerencsére rendkívül csekély, a szakértő pedig úgy látja, habár félelmetes belegondolni, hogy Putyin nukleáris háborút indítana, mivel van rá lehetősége, „akár meg is teheti”.