Növelheti a nemek közötti fizetésegyenlőtlenséget a koronavírus?
Borzalmas bizonytalanságot hozott a világgazdaságba a koronavírus-járvány, amit minden ország belső piacait megrengeti, a legtöbb helyen történelmi léptékű recesszióval számolnak, és úgy tűnik, a nemekre ez eltérően vetül ki.
Egy új német felmérés szerint ugyanis a koronavírus-járvány megnövelheti a nemek közötti eddig is tátongó fizetésbeli szakadékot Németországban. Ennek legfőbb oka, hogy elsősorban a nőknek kellett csökkenteniük a saját munkaóráik számán, hogy a gyermekeikről gondoskodni tudjanak az óvodák és iskolák bezárása után.
A Hans Boeckler Alapítvány által készített felmérés eredményei szerint azoknál a háztartásoknál, ahol van 14 év alatti gyermek, a nők 27%-ának kellett csökkenteni a szokásos munkaidején, hogy foglalkozni tudjanak a gyermekkel. Ugyanez az arány a férfiaknál jelentősen alacsonyabb, 16%-ot tesz ki.
Ebből kifolyólag a már meglévő fizetésegyenlőtlenség csak növekedni fog a nemek között, ami már eddig is 21%-os volt, jellemzően azért, mert számottevően több nő dolgozik részmunkaidős állásban Németországban. Az alapítvány szerint ez az újabban felmerülő helyzet pedig csak mélyíteni fogja ezt a különbséget, ami Európai Uniós viszonylatban enélkül is a legmagasabb volt.
A felmérés szerint a nőket érintő munkaidő-csökkenés elsősorban az alacsony bevételű, illetve alsó-középosztálybeli családokat érinti, a nagyobb bevételű családokat sokkal kevésbé, míg összességében a családok 48%-a találja kifejezetten megterhelőnek a jelenleg kialakult helyzetet.
Németországban március 17-én zárták be az összes óvodát és iskolát, hogy lassítani tudják a koronavírus-járvány terjedését. Már megkezdődött a lépcsőzetes újranyitás, de a normál kerékvágásba várhatóan a következő tanítási évre tudnak csak visszatérni.
Eközben az Egyesült Államokban újabb mélypontra került a munkanélküliség: