Nem fektet olyan cégekbe a neves nyugdíjalap, amiknek közük van az izraeli telepesekhez
Norvégia legnagyobb nyugdíjalapja, a remek befektetéseiről elhíresült KLP kijelentette, hogy nem fog többé befektetni abba a 16 cégbe, köztük az Alstomba és a Motorolába, amelyek összefüggésbe hozhatók a ciszjordániai izraeli telepesekkel.
Számos más országhoz hasonlóan Norvégia is kijelentette, hogy nemzetközi jogot sért Izrael azzal, hogy palesztinok lakta régiókat tölt fel zsidó telepesekkel. Izrael ezzel szemben arra hivatkozik, hogy a szóban forgó területek, mint Gáza és Ciszjordánia, történelmileg és a biblia szerint is hozzájuk tartoznak, nem is beszélve a biztonsági indokokról.
Egy 2020-as ENSZ-jelentés szerint összesen 112 vállalat hozható összefüggésbe a telepesek tevékenységével csak Ciszjordániában, amelyet még 1967-ben, a hatnapos háború során foglaltak el – írja a Reuters. A terület összesen 450 ezer izraelinek és 3 millió palesztinnak ad otthont.
A KLP közleménye szerint azok a cégek, amelyek részt vesznek Ciszjordániába elfoglalásába az izraeli telepesek támogatása útján, nemzetközi jogot sértenek, ezért a befektetési alap etikai szabályaival szembemegy az, hogy ezekbe a cégekbe is befektessenek.
A közleményben hozzátették, hogy ezen a cégek – amelyek a legkülönfélébb szektorok, többek között a telekommunikáció, a bankszektor, az energetika és az építőipar szereplői – hozzájárulnak ahhoz, hogy folytatódjanak az emberi jogi jogsértések és mélyüljön a háborús helyzet Ciszjordániában.
A KLP, amely körülbelül 70 milliárd dollárnyi vagyont kezel, elmondása szerint 31 millió dollárnyi részesedést adott el az első negyedévben ezen cégekből, június végéig pedig teljesen meg akarnak szabadulni ezen vállalatoktól.
A Motorola esetében külön kiemelték, hogy az amerikai vállalat különböző szoftvereket és videókamerákat szolgáltatott az izraeli telepeseknek, amelyekkel megfigyelték a határokon a palesztinokat.
Az idei év során sokat élesedett a feszültség Izrael és Palesztina között, mely egy 11 napon át tartó konfliktus formájában is megnyilvánult, amikor a Hámász rakétákkal lőtte az izraeli területeket, míg az Izraeli Védelmi Erők légicsapásokat mértek Gázára, rengeteg civil áldozatot hozva ezzel.