NNGYK: az ország több pontján is veszélyessé vált a levegő minősége a szálló por miatt
Az adatok szerint Nyíregyházán, Kaposváron, valamint a Sajó völgyében a legrosszabb a helyzet.
Az ország több pontján is veszélyessé vált a szálló por miatt a levegő minősége – számolt be a 24.hu a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataira hivatkozva. Mint írják, a levegőhigiénés index rendszere négy kategóriát tartalmaz: elfogadható, kifogásolt, egészségtelen és veszélyes.
Az NNGYK adatai szerint veszélyes a levegő minősége a Sajó völgyében Putnokon, Kazincbarcikán, Sajószentpéteren és Miskolcon, valamint Nyíregyházán és Kaposváron. Pécs, Szeged, Győr, Tatabánya és Hernádszurdok levegőjének minősége pedig egészségtelen minősítést kapott – teszik hozzá.
A mérések adatai szerint kifogásolt a levegő minősége Sopronban, Ajkán, Várpalotán, Székesfehérváron, Dunaújvárosban, Százhalombattán, Budapesten, Kecskeméten, Salgótarjánban és Debrecenben. A többi mérőállomás elfogadható értéket rögzített – derül ki a cikkből.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy Kína decemberben bejelentette, „szigorúan és észszerűen” fogják szabályozni a teljes szénfelhasználást és korlátozni fogják a nagy kibocsátású projekteket a levegőminőség javítása érdekében. A tervek szerint 2025-re a 2020-as évhez képest 10%-kal csökkentenék a 2,5 mikrométernél finomabb szálló por sűrűségét, és a súlyos szennyezéssel járó napok számát 1% alatt akarják tartani.
Emellett azt is megírtuk, hogy nemcsak az indiai Delhi, hanem a pakisztáni Lahore is hasonló problémával találta szembe magát: utóbbi városban szó szerint megállt az élet, ugyanis bezárták az iskolákat, a közparkokat, a bevásárlóközpontokat és az irodákat, miután a levegőminőségi index (AQI) november elején 400 fölé emelkedett.