Nindzsa módjára likvidálta az Al-Káida vezérét az amerikaiak speciális fegyvere
A Hellfire R9X drónrakétával három éve terrorizálják a terroristákat.
Bin Laden óta nem volt akkora fogása az Egyesült Államoknak az Al-Káida kapcsán, mint most hétvégén, amikor megölték Ajmán az-Zavahiri, a terrorcsoport vezetőjét. Az akciót – melyről Joe Biden elnök is beszámolt, a CIA hajtotta végre.
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség csapata vélhetően most is azt a módosított Hellfire rakétát vetette be, melyet tavaly, a kabuli reptéren is alkalmaztak az Iszlám Állam fegyveresei ellen. Az R9X fejlesztése ugyan szupertitkos volt, működési elve azonban már nagyjából ismert.
A drónról kibocsátott rakéta igazi különlegessége, hogy lényegében robbanóanyag nélkül semlegesíti az ellenfeleket, minimalizálva a lehetséges civil áldozatok számát. Habár a CIA még mindig próbálja titokban tartani a felhasználási lehetőségeket, úgy tűnik, hogy többféle módon is bevethető, és mind viszonylag kis pusztítással éri el a célját.
Az eszköz orrába ugyanis robbanóanyag helyett csaknem 50 kilónyi fémnehezéket helyeznek, ami könnyűszerrel áthalad autók tetején, vagy éppen szélvédőjén, de tökéletes hatékonysággal dolgozik a szabadban tartózkodó célpontok esetében is.
A rakétán behúzható pengék is helyet kaptak, emiatt nevezték el „nindzsa-bombának”. Zavahirival vélhetően egy erkélyen végzett a dróncsapás, az amerikaiak meg nem erősített beszámolója szerint más nem sérült meg az akcióban – írja a Gizmodo.
A 71 éves Zavahiri egyébként már több mint húsz éve szerepelt az Egyesült Államok úgynevezett „halállistáján”, és számos, amerikaiak elleni terrorista cselekménnyel összefüggésbe hozták, ilyen volt többek között a 9/11-es terrortámadás is.
A drónok kíméletesebb alkalmazása fontos kérdéssé vált az elmúlt időszakban az Egyesült Államokban, ugyanis Biden elnöksége alatt is történtek már olyan támadások, melyek terroristák helyett ártatlan civileket öltek meg.
2021 augusztusában tíz ember, köztük hét gyermek lelte halálát egy kabuli dróncsapásban, miután tévesen lőttek ki egy járművet egy rakétával. Később az amerikai védelmi minisztérium sajtótájékoztatón ismerte el a hibáját.