A Newcastle rájött, hogy nem csak pénz kell a sikerhez
Nem könnyű gazdagnak lenni, és erre a Newcastle United is kezd rájönni.
Unai Emery tegnap közleményt adott ki, amelyben elkötelezte magát a Villarealhoz, hiába bíztak abban a klub forrásai, hogy sikerül megszerezniük az 50 éves szakembert. A korábbi Arsenal-menedzser volt Amanda Staveley, a St James’ Park mindennapi működéséért felelős résztulajdonos első számú választása. A spanyol volt Staveley futballtanácsadóinak kedvenc opciója, mióta az eredetileg a posztra kiszemelt Rafa Benitez elfogadta az Everton ajánlatát.
Emery elutasítása tovább növeli azt a zűrzavart, amely azóta uralkodik, hogy a régóta halogatott átvétel a múlt hónapban rohamléptekkel lezárult. A klub 80 százalékát birtokló szaúd-arábiai állami befektetési alap eltökélt szándéka, hogy a kulcspozíciókba – különös tekintettel az új menedzserre, a vezérigazgatóra és a sportigazgatóra – a megfelelő embereket ültesse. A megközelítésük állítólag „alapos“, és minden északkelet-angliai döntést Rijádban kell ratifikálni.
A probléma az, hogy a Newcastle a Premier League utolsó előtti helyén áll, és a kiesés szélén áll. Sürgős intézkedésre volt szükség a kezdetektől fogva. Ez nem történt meg, és a napok – és a mérkőzések – egyre csak telnek. Csaknem két hétbe telt, mire megszabadultak Steve Bruce-tól, akinek a kispadon való jelenléte a klubnál uralkodó környezet miatt már régóta mérgezővé vált. Frank McParland, a Rangers és a Brentford korábbi sportigazgatója állt sorba, hogy a tulajdonosok számára értékelést készítsen a játékos- és edzői stábról, de ezt a folyamatot még nem fejezték be.
Az Independent szerint Emeryt kevésbé idegesítette a potenciális kinevezését övező korai nyilvánosság, mint a St James’ Parkban tapasztalható struktúra hiánya. Nincs egyértelmű előrelépés a vezérigazgatói és a sportigazgatói szűkített listák tekintetében sem. A felvásárlás előtt felmerült, hogy Nicola Cortese-t – aki felügyelte a Southampton felemelkedését a League One-ból a Premier League-be – ideiglenes vezérigazgatónak kellene alkalmazni, de úgy döntöttek, hogy Mike Ashley struktúráját nagyrészt a helyén hagyják.
Túl sok megoldatlan kérdés volt Emery megelégedésére, ez pedig nehéz helyzetben hagyja a Newcastle-t. Bizonyítottan trófeákat tud nyerni, de ha kell, képes olyan pragmatikus futballt játszani, amely ahhoz szükséges, hogy egy csapat a kiesés ellen küzdjön. A többi, a posztra pályázó név nem rendelkezik ugyanezekkel a referenciákkal.
Jelenleg Eddie Howe van az élen. A korábbi Bournemouth-főnök nem szerepelt Staveley eredeti listáján, a konzorcium más tagjai vonták be a beszélgetésbe. A három tulajdonosi komponens valósága az, hogy az eltérő vélemények és nézőpontok elhomályosíthatják a döntéshozatalt.
A menedzserek eklektikus csoportját javasolták, köztük Howe-t, Roberto Martinezt, Paulo Fonsecát, Frank Lampardot és Lucien Favrét – ez a lista nem utal a gondolkodás tisztaságára. Emery jó esély lett volna arra, hogy a Newcastle rendkívül korlátozott létszámú csapatát az élvonalban tartsa, a többiek már kevésbé.
Ahogy telik el minden egyes meccs a nyeretlen csapat számára, úgy nő a pánik érzése. Graeme Jones, az ügyvezető főnök azok közé tartozik, akik megpróbálták támogatni annak fontosságát, hogy egy erős figurára van szükség az irányításban és egy injekcióra friss ötletekkel. A következő menedzserrel kapcsolatos kérdés, hogy Emery visszautasítása egyértelművé tette, hogy nem csak az edző, a keret is probléma, és ha az új ember nem tudja gyorsan megállítani a hanyatlást, akkor elkezdődhet a morgolódás.