New Yorkban stratégiát váltanak a koronavírus és az influenzavírus elkülönítése érdekében
Ahogyan az őszbe csapunk, rendkívül megnehezedik a koronavírus felismerése, mivel szimpla tünetek alapján meglehetősen könnyen összetéveszthető a szezonális influenzavírussal.
Ahogyan az őszbe csapunk, rendkívül megnehezedik a koronavírus felismerése, mivel szimpla tünetek alapján meglehetősen könnyen összetéveszthető a szezonális influenzavírussal.
Kulcsfontosságú lesz az a tény, hogy a potenciális fertőzötteket mindkét vírusra leteszteljék, tekintve az eltérő kezelésüket és kockázatukat. Az is felmerült lehetőségként, hogy a sajnálatos haláleseteket is tesztelni fogják elhalálozásukat követően – amelyet széleskörűen terveznek alkalmazni innentől New York városában.
Egy új szabályozás értelmében ugyanis abban az esetben, ha még életében valamilyen be nem azonosított légúti fertőzésben hunyt el az illető, mindkettő vírusra letesztelik a halálát követő 48 órán belül. Dr. Howard Zucker egészségügyi tanácsadó szerint ennek köszönhetően a lehető legpontosabb adatokat kapják, ha halálesetekről van szó.
A teszteket elsősorban az egészségügyi intézményekben életüket vesztőkön, valamint a különböző szociális otthonokban, különösen az idősotthonokban elhunytakon fogják végezni. Ha az adott intézetben nem tudják elvégezni a mintavételt, akkor az államot is megkérhetik arra, hogy egy állami laborban végezzék el a szükséges tesztet.
Habár olyan tekintetben már mindegy a teszt eredménye, hogy a halálos áldozatot már nem tudják visszahozni az élők közé, így pontosan kiválasztani, melyik kezelési módszer a megfelelő, az egészségügyi szakértőknek így is tud segíteni, hogy teljesebb képet kapjanak az adott fertőzés relevanciájáról, és esetleg a még fel nem kutatott kontaktusokat értesíteni tudják.
AMERIKÁBAN NEM SOKAN VÁLLALNÁK BE A KORONAVÍRUS ELLENI VAKCINÁT, LEGALÁBBIS A FELMÉRÉSEK SZERINT
Dr. Valerie Fitzhugh, a New Jersey Orvosi Egyetem patológusa is megerősítette ezt a véleményt: „az embereknek tudniuk kell, ki volt körülöttük beteg. Ha valakit nem teszteltek életében, miért ne tesztelhetnék nem sokkal a halálát követően?”. Más szakértők úgy gondolják, ez a hatóságokat is arra ösztönzi, hogy szükséges szintre tudják bővíteni a tesztelési kapacitást.
A pandémia kezdetén New York is azon államok közé tartozott, akik rendkívül küzdelmet vívtak a vírus ellen, egy időben globálisan is a legfertőzöttebb epicentrum volt. Így is rengeteg betegség történt úgy, hogy előtte nem végeztek tesztet, és több ezer halálos áldozat esetében halál után tudták csak megállapítani, hogy a koronavírus végzett velük.
Tavasszal azonban radikális változások történtek, ugyanis a március nem megfelelő tesztelésből eljutottak odáig, hogy naponta körülbelül 100 000 tesztet végeznek az államban, ráadásul meglehetősen alacsony, 1 százalék alatt pozitivitási rátával. Habár még néhány száz ember kórházban van, egyszámjegyűre csökkent késő augusztusra a halálos áldozatok napi száma.
Az új szabályozás természetesen nem vonatkozik minden egyes New York-i halálesetre, mindössze azokra, akiknél felmerült a légúti fertőzés gyanúja. Ez pedig azt jelenti, hogy várhatóan a hivatalos adatokban nem várható, hogy nagy változást fog okozni, ha egyáltalán fog változást okozni.
Egy másik szakértő kiemeli, ezzel a megoldással az olyan problémákat is megpróbálják kivédeni, mint amikor valaki tesztelési lehetőségtől távol, esetleg otthonában veszíti életét. „Annak a céljával jött létre, hogy a repedéseken keresztülzuhanó eseteket elfogjuk” – élt a hasonlattal Dr. Rosemary She patológus.
EGYRE TÖBB HELYEN TÜNTETNEK A KÖTELEZŐ MASZKVISELÉS ELLEN