Neurális interfésszel bírták mozgásra mérnökök a mesterséges külső csontvázat amputált betegeknél
Kontrollált mozgásra ösztönözték neurális interfésszel a lábakat és a karokat azoknál a pácienseknél, akik életük során elveszítették végtagjaikat.
Robotikus protézisek és szenzorok hálózatának aggyal való összehangolásával, valamint külső csontvázak, vagyis exoszkeletonok felszerelésével kutatók elérték, hogy azok is újra tudjanak járni és mozogni, akik korábban kerekesszékbe kényszerültek.
Az IEEE Spectrum tudományos magazin riportjából kiderült, hogy a speciális fizioterápia során a páciensek gondolataikkal tudták vezérelni a mesterséges végtagokat – pontosan úgy, mint ahogyan az egészséges embereknél is történik, így lényegében helyettesítették az interfésszel az idegrendszert.
A robotikus exoszkeletonokat általában előre beprogramozzák, ezáltal viselőik korlátozott üzemmódokban használhatják őket, neurális interfész segítségével azonban a páciens határozhatja meg, éppen milyen mozdulatokat szeretne végrehajtani.
Amikor csak egyszerű, mindennapos mozdulatokról van szó, akkor nem szükséges bevetni a neurális megoldást, viszont ha komplexebb, kifinomultabb dolgokat szeretnének elvégezni, mint például sportolást vagy táncolást, akkor már rendelkezésére állhat a betegek számára az új eljárás.
A videók alapján a művégtagokkal rendelkező férfi képes volt magától felülni és járni, mint ahogyan le is tudott hajolni, hogy felvegyen a földről egy tárgyat – mindez bizonyítja, mennyire kifejlett technológiáról van szó, amikor az exoszkeletonokról beszélünk.