A túlélők a katonai puccs ellen tiltakozók, a rohingyák, valamint egyéb etnikumok ellen elkövetett erőszakos fellépések kivizsgálását kérik. A Fortify Rights vezérigazgatója és társalapítója azt is elmondta, hogy miért Németországban folytatják le a vizsgálatot.
Matthew Smith szerint a panaszt azért Németországban nyújtották be, mert az ország egyetemes joghatósági törvényei lehetővé teszik bizonyos súlyos bűncselekmények kivizsgálását függetlenül attól, hogy azok hol történtek – írja az Al-Jazeera.
A mianmari katonák a vádak szerint egész falvakat égettek porig, ami az ENSZ szerint háborús bűncselekménynek minősülhet, ugyanakkor korábban a Biztonsági Tanács nem volt hajlandó a Nemzetközi Büntetőbíróság elé vinni az ügyet.
A panaszt benyújtó 16 személy fele rohingya, a többiek különféle etnikumokhoz tartoznak, ám közös bennük, hogy mindannyian túlélték a puccs utáni erőszakos történéseket az ország különböző régióiban.
A Fortify Rights szerint a vizsgálat elsődleges célja, hogy a német szövetségi ügyészség bizonyítékokat gyűjtsön a vádemeléshez, és elfogatóparancsot adjon ki a Mianmarban elkövetett bűncselekmények felelősei ellen.