Neonáci zsoldosokat küldenek az oroszok Ukrajnába
Miközben arra hivatkoznak, hogy „náci-mentesítik” Ukrajnát, az oroszok az országba küldtek egy nyíltan fasiszta és szélsőjobboldali alakulatot.
Oroszország ugyanis Ukrajnába küldtek a „Ruszics Munkacsoport” néven elhíresült neonáci zsoldoscsapatot, amely egyebek mellett a szíriai háborúban mutatott brutalitása miatt vált hírhedtté – számolt be róla a The Telegraph.
Miközben Putyin állandóan az ukránok náci-mentesítéséről beszél, addig a Ruszics Munkacsoport egy fotót osztott meg, hogy Harkov régióban harcolnak. Ez azért is ellentmondásos, mert a zsoldoscsapat nem is rejti véka alá, hogy neonáci és fasiszta ideológiák hívei.
Az egyik fotón, amit megosztottak, Denisz Puslin, a Donyecki Népköztársaság önjelölt vezetője látható, ahogy egy díjat ad át a csoport egyik harcosának, aki a Volknut emblémát viseli – mely egy ősi norvég szimbólum, amit gyakorlatilag lenyúltak a neonácik. A katona Totenkopf szimbólumot is viselt, amely az SS korábbi emblémáját szimbolizálja.
A Ruszicsot még 2014 nyarán, Alekszej Milcsakov alapította, aki Oroszország szerte ismert neonáci volt. Az alapítók között szerepelt Jan Petrovszkij is, aki Norvégiában nőtt fel és radikalizálódott, magáról viszont mindössze annyit állít, hogy „nacionalista és patrióta”.
Az egység leginkább Luhanszk megyében harcolt korábban Alekszander Bednyov oroszbarát hadúr irányítása alatt, akit egy belső hatalmi harc okán öltek meg. A Ruszicsnak nem túl pozitív hírneve lett Kelet-Ukrajnában, a kirívó brutalitásukról híresültek el.
Miután sokan elhagyták Ukrajna területét, a Ruszics több katonája is Szíriába ment, hogy a Wágner-csoport oldalán harcoljon. Mindeközben a Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűntettek miatt vizsgálódott a neonáci csoport ellen, Ukrajnában pedig terrorizmussal vádolták meg Milcsakovot és Petrovszkijt is.
A csoport vezetősége része az egyébként széttöredezett orosz neonáci mozgalomnak, őket elsősorban a norvég mitológia iránti csodálat és az erőszak különíti el a többi neonácitól. Amikor pedig kitört a háború Kelet-Ukrajnában, az oroszok kaptak az alkalmon és Luhanszkba küldték ezeket a csoportokat.