Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,16 Ft
Euró
394,02 Ft
Font
467,74 Ft
Bitcoin
58,143 $

Lehet, már csak jövőre térhetnek vissza a Nemzetközi Űrállomáson ragadt űrhajósok

Könnyen lehet, hogy már csak jövőre térhetnek vissza a Nemzetközi Űrállomáson ragadt űrhajósok.

...svg content...Fotó: Az amerikai ûrkutatási hivatal, a NASA felvételén az orosz Konsztantyin Boriszov, a Roszkoszmosz, a dán Andreas Mogensen, az Európai Ûrügynökség, az ESA, az amerikai Jasmin Moghbeli, a NASA és a japán Furukava Szatosi, a JAXA ûrhajósa, a Nemzetközi Ûrállomás 70. expedíciójának legénysége (b-j) mosolyog, miután közel féléves küldetésük végeztével visszatértek a Földre 2024. március 12-én. A legénység Crew Dragon ûrkapszulája a Mexikói-öbölben, a floridai Pensacola közelében ereszkedett a tengerbe. MTI/EPA/NASA/Joel Kowsky
Világűr

Kiss László

Szerkesztő

Az amerikai űrkutatás újabb kihívással néz szembe, miután Barry Willmore és Sunita Williams űrhajósok június 5-én indult tesztmissziója váratlan fordulatot vett. A Boeing Starliner űrhajóval érkező páros eredetileg nyolc napot töltött volna az űrben, ám technikai problémák miatt most akár nyolc hónapig is a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) maradhatnak.

A küldetés kezdetén észlelt meghajtórendszeri szivárgás és egyéb műszaki hibák miatt a NASA kénytelen alternatív hazatérési lehetőségeket fontolóra venni. Steve Stich, a NASA programmenedzsere egy augusztus 7-i sajtótájékoztatón elmondta, hogy az elsődleges cél továbbra is az űrhajósok biztonságos hazaszállítása, melynek kapcsán jelenleg is több opciót mérlegelnek. Soron kívül Lassan, de biztosan naposra fordul a borongós időjárás kedden, csak elszórtan lehetnek záporok

Az egyik lehetséges megoldás szerint Willmore és Williams csatlakozhatna egy szeptemberre tervezett küldetéshez, ebben az esetben viszont az eredetileg tervezett nyolc nap helyett akár nyolc hónapot is az ISS-en töltenének, 2025 februárjában pedig Elon Musk cége, a SpaceX vihetné haza őket, ami óriási presztízsveszteség lenne a Starlinert gyártó Boeingnek.

Pedig minden ebbe az irányba mutat, ugyanis Ken Bowersox, a NASA űrműveleti igazgatója szerint megnőtt az esélye annak, hogy a Starliner személyzet nélkül tér vissza, ám az ezzel kapcsolatos döntés még várat magára.

Bár az amerikai űrhajósok a tervezettnél hosszabb időt töltenek az űrben, messze nem ők tartják a rekordot. Az orosz Valerij Poljakov ugyanis 437 napot töltött a Mir űrállomáson az 1990-es években, míg az amerikai Frank Rubio 371 nap után tért vissza a Földre.