Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Nemzetközi összefogás alakult a parajdi sóbánya vészhelyzetének elhárításáért

Nemzetközi összefogás alakult a parajdi sóbánya vészhelyzetének elhárításáért

Nemzetközi összefogás alakult a parajdi sóbánya vészhelyzetének elhárításáért
MTI/Veres Nándor

Július 1-ig várhatóan befejeződnek a vízelvezetési munkálatok.

Soron kívüli intézkedések zajlanak a parajdi sóbánya térségében, miután a kialakult helyzet komoly aggodalomra adott okot. A román hatóságok – nemzetközi szakértők bevonásával – igyekeznek mielőbb megoldást találni a problémára.

A legfrissebb közlés szerint a vízelvezető rendszer kiépítése legkésőbb július 1-jéig lezárul, a lakosság biztonsága érdekében pedig továbbra is érvényben maradnak a kitelepítési intézkedések.

A helyszínre szerdán két miniszter, Bogdan Ivan és Mircea Fechet látogatott el, hogy személyesen felügyeljék a mentési és beavatkozási munkálatokat. A látogatás célja a technikai egyeztetések mellett az volt, hogy biztosítsák a szükséges erőforrásokat a helyszínen dolgozó csapatok számára.

A román szakemberek munkáját nyolc külföldi szakértő segíti, akik Spanyolországból, Hollandiából, Németországból és Magyarországról érkeztek. Raed Arafat, a Katasztrófavédelmi Főosztály vezetője szerint a nemzetközi csoport több napon át dolgozik majd együtt a helyiekkel, és javaslataikat közvetlenül a kormány és a miniszterelnök is megkapja.
Kérdsés, milyen következményei lesznek a katasztrófának

A szakembereknek három kulcskérdésre kell választ találniuk: jelent-e tényleges veszélyt a parajdi lakosságra a jelenlegi helyzet; milyen környezeti hatásai vannak az eseményeknek; illetve hogyan lehet fejleszteni vagy kiegészíteni a már megtett intézkedéseket. A negyedik fontos kérdés pedig az, mi lesz a bánya további sorsa.

A Belügyminisztérium és a katasztrófavédelem az európai uniós segítségnyújtási mechanizmus aktiválásával kérte a nemzetközi támogatást. Bogdan Ivan közölte: elküldték az Európai Bizottságnak a szükséges szakértők és műszaki eszközök listáját, melyekkel pontosan felmérhető a bánya állapota.

„Nem engedhetjük meg, hogy a múltban, helyi szinten elkövetett hibákat újra elkövessük. A cél, hogy minden egyes befektetett erőforrás és pénz valódi eredményt hozzon”

– hangsúlyozta a miniszter.

A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal arról tájékoztatott, hogy már zajlik a terepelőkészítés a Korond-patak elterelésére szolgáló csatorna szigeteléséhez. A kivitelező cég ígéretet tett arra, hogy a hegyoldalhoz rögzített, 2000 mm átmérőjű csőrendszer kiépítése legkésőbb július 1-jére befejeződik.

Közben megnyugtató hír érkezett a lakosság részére: a parajdi ivóvízellátás biztonságos. A legfrissebb laboratóriumi vizsgálatok szerint az ivóvíz fogyasztásra alkalmas, mivel a vízkitermelő pont a szennyezett bányaterülettől magasabban, a Korond-patak felső szakaszán található.