Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Nemzetközi bíróságokon támadja Oroszországot Azerbajdzsán a lelőtt utasszállító miatt

Nemzetközi bíróságokon támadja Oroszországot Azerbajdzsán a lelőtt utasszállító miatt

Nemzetközi bíróságokon támadja Oroszországot Azerbajdzsán a lelőtt utasszállító miatt
Shutterstock

Hét hónappal azután, hogy egy azeri utasszállító repülőgép tragikus körülmények között lezuhant, a dél-kaukázusi ország vezetése most hivatalosan is lépéseket tesz.

Ilham Aliyev elnök bejelentette, hogy Azerbajdzsán nemzetközi bíróságokon készül eljárást indítani Oroszország ellen. A Minval helyi hírportál tudósítása szerint Aliyev július 19-én erősítette meg, hogy országa dokumentumokat készít elő nemzetközi jogi fórumokra, az ügy kivizsgálásának előmozdítása és a felelősség tisztázása érdekében.

A cikk a videó után folytatódik

A tragédia 2024. december 25-én történt, amikor az Azerbaijan Airlines egyik Embraer 190AR típusú repülőgépe, ami éppen Kazahsztánba tartott, lezuhant. A balesetben 38 ember vesztette életét. A hivatalos azeri vizsgálat szerint a gépet egy orosz gyártmányú Pantsir-S1 légvédelmi rendszer tévedésből lőtte le Groznij felett, miközben a térségben ukrán dróntámadás zajlott. A körülmények egyértelműsítése ellenére Moszkva továbbra sem adott világos választ a történtekre – írja a The Kyiv Independent.

„Bár eltelt már hét hónap az eset óta, még mindig nem kaptunk egyértelmű választ az orosz hatóságoktól. Megértjük, hogy ez időt vehet igénybe. A maláj repülőgép ügyében is több mint tíz év telt el. Készen állunk mi is akár tíz évet várni, de az igazságot ki kell mondani.” Ezzel az elnök arra utalt, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) nemrég mondta ki Oroszország felelősségét a 2014-ben lelőtt MH17-es járat ügyében.

Akkor az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó maláj Boeing 777-est egy orosz irányítás alatt álló erő lőtte le Ukrajna keleti részén, a Donyecki területen. A 298 utasból és személyzetből senki sem élte túl a tragédiát.

Az esemény nemcsak emberéleteket követelt, hanem komoly politikai feszültséget is szült a korábban stratégiai szövetségesnek számító Azerbajdzsán és Oroszország között. Aliyev korábban nyilvánosan azzal vádolta meg Moszkvát, hogy bizonyítékokat hallgat el, és élesen kritizálta Vlagyimir Putyin orosz elnököt amiatt, hogy nem vállalja a történtekért a felelősséget. Bár Putyin részvétét fejezte ki az áldozatok miatt, hivatalosan nem ismerte el az orosz katonai felelősséget.