Pekingbe repült Nagy Márton, ezt tervezik a kínai bankokkal Magyarországon
A nemzetgazdasági miniszter hivatalos pekingi látogatása során találkozott a BoC és a CCB vezetőivel.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye alapján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hivatalos pekingi látogatása során találkozott a Bank of China (BoC) és a China Construction Bank (CCB) vezetőivel. A tárgyalások célja a magyarországi energetikai és infrastrukturális fejlesztések finanszírozása érdekében folytatott párbeszéd további folytatása volt.
Érdemes hozzátenni: a Bank of China a legrégebben működő kínai bank hazánkban, melynek budapesti képviseleti irodája 1997-ben nyílt meg. Míg a világ második legnagyobb hitelintézeteként működő China Construction Bank 2022 óta működtet képviseleti irodát Magyarországon. A velük való együttműködés a minisztérium szerint elősegítheti, hogy további magyar cégek lépjenek be a kínai piacra, és új kínai beruházások valósuljanak meg Magyarországon.
A beszámoló szerint a kínai partnerbankok figyelmének központjában a magyar kormány által jóváhagyott, szélesebb körben értelmezett, energetikát, digitalizációt és e-mobilitást is magába foglaló infrastrukturális projektek álltak, amelyeket a Nemzetgazdasági Minisztérium ez év elején prezentált Pekingben.
A várhatóan jövő nyárra elkészülő Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztésének várható befejezése után a V0 vasúti körgyűrű, a budapesti repülőtérre vezető vasútvonal, valamint a magyar-szerb határátkelő infrastruktúrájának fejlesztése lehet a következő olyan stratégiai beruházás, amely kínai társfinanszírozással valósulhat meg Magyarországon – hangsúlyozta a Nemzetgazdasági Minisztérium a közleményben, amelyet a Portfolio szúrt ki.
Emellett korábban arról is beszámoltunk, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter bejelentette, miszerint a kormány kezdeményezte a banktitok feloldását. Amint pedig ez megtörténik, még részletesebb tájékoztatást tudnak nyújtani a képviselőtársaknak is. Mint fogalmazott, a magyar kormánynak nincs takargatnivalója az egymilliárd euró összegű kínai hitellel kapcsolatban, amelyet infrastrukturális fejlesztésekre fordít a kabinet.