Nemzetbiztonsági teszt: a britek „életveszélyről” szóló üzeneteket kapnak rövidesen
Az Egyesült Királyság teljes területére és minden állampolgárára kiterjedő teszt veszi hamarosan kezdetét, melynek első fordulója a szélsőséges időjárási eseményekre fog összepontosítani.
Az Independent jelentése szerint a britek hamarosan országszerte, életveszélyre figyelmeztető üzeneteket kapnak telefonjaikra, mely az egész Egyesült Királyságra kiterjedő nemzetbiztonsági teszt része lesz: a kormány új vészhelyzeti rendszerének tesztelése során több millió telefonra küldenek majd riasztásról szóló figyelmeztető üzeneteket.
Az új intézkedést azért vezetik be, hogy ily módon figyelmeztethessék a lakosságot a közelben lévő, és potenciálisan életveszélyes helyzetekre. A teszt első körében az árvizekre, és más szélsőséges időjárási körülményekre fognak összepontosítani. A riasztást a vészhelyzetet ismertető részletek, valamint a teendőkre és a segítségkérésre vonatkozó tanácsok kísérik.
A brit kormány már tavaly augusztusban ígéretet tett arra, hogy a rendszer legkésőbb októberben elindul. A riasztási rendszer létrehozását a politikusok is üdvözölték, Kit Malthouse kabinetfőnök pedig akkor úgy fogalmazott, ez lehetővé teszi a kormány számára, hogy jóval átfogóbban figyelmeztesse az embereket az olyan, őket fenyegető veszélyekre, mint például a viharok, áradások, erdőtüzek, vagy terrortámadások.
A kormány szóvivője hangsúlyozta, ez a rendszer egy létfontosságú eszköz ahhoz, hogy a lehető legjobban és leggyorsabban reagáljanak a vészhelyzetekre, mind országos, mind helyi szinten. Közlése szerint a kormány szorosan együttműködött a fejlesztés során a sürgősségi szolgálatokkal, és széles körben végeznek teszteket az országos bevezetés előtt.
Az ilyen, de legalábbis ehhez hasonló rendszer fejlesztésére irányuló tervek már több mint 10 éve napirenden volt, a kormány pedig 2013 óta ígérte, hogy egyszer bevezeti azt. Az ellenzék egyik árnyékminisztere, Fleur Anderson csak úgy reagált a bevezetésre, hogy „a kormány rendszertelenül készült fel a vészhelyzetekre”, ez a teszt pedig „már nagyon régóta esedékes”.