Németország visszalép a fehérorosz pályakerékpáros világbajnokságtól
Németország pályakerékpáros válogatottja nem indul a jövő hónapban Fehéroroszországban megrendezésre kerülő elit pályakerékpáros Európa-bajnokságon, válaszul arra, amit a Nyugat egy ellenzéki újságíró államilag támogatott eltérítésének nevezett.
Raman Pratasevicset letartóztatták, miután vasárnap leszállították egy Minszkbe irányított repülőjáratról – az incidens pedig az EU vezetőinek gyors elítélését váltotta ki.
A Német Kerékpáros Szövetség kedden közölte, hogy kapcsolatba lépett az Európai Kerékpáros Szövetséggel (UEC), „és világossá tette, hogy a német pályakerékpáros válogatott részvétele az Európa-bajnokságon a hétvégi események után nem lehetséges, és (hogy) alternatív megoldást sürgetett”.
Az UEC közölte, hogy „gondosan figyelemmel kíséri a helyzetet”, és csütörtöki vezetőségi ülésén dönt a június 23-27. között Minszkben rendezendő világbajnoksággal kapcsolatos további teendőkről.
„Ezen időpont előtt nem teszünk közzé további észrevételeket”
– közölte honlapján a svájci Lausanne-ban székelő UEC.
Korábban kedden a brit kerékpársport teljesítményigazgatója, Stephen Park fogalmazott meg kételyeket a fehérorosz rendezéssel kapcsolatban.
„Miután 27 EU-tagállam felszólította az uniós légitársaságokat, hogy ne repüljenek át Fehéroroszország felett, és további gazdasági szankciókat ígértek; biztosan nem létezik, hogy az (UEC) továbbra is megrendezhesse a jövő hónapban Minszkben a világbajnokságot”
– írta a Twitteren.
A 26 éves újságíró és aktivista Pratasevicset letartóztatták, miután a fehérorosz légiirányítók leszállásra utasították a Ryanair utasszállító repülőgépét, amelynek fedélzetén tartózkodott. Egy fehérorosz vadászgép kísérte a gépet Minszkbe, nem sokkal azelőtt, hogy a görögországi Athénból a litvániai Vilniusban kellett volna leszállnia.
Januárban a Nemzetközi Jégkorong Szövetség az ellenzéki csoportok nyomására és a szponzorok bojkottal való fenyegetése miatt visszavonta világbajnokságát Fehéroroszországból. A tervek szerint Fehéroroszország lett volna a társrendező, a bírálatok azonban egyre csak erősödtek, miután Alekszandr Lukasenko önkényuralmi elnök vitatott újraválasztását tömeges letartóztatások követték a nagyrészt békés tüntetéseken – írja az Euronews.