Ukrajna arra inti Németországot, ne űzzön gúnyt az EU-ból
Összecsaptak az érdekek a Északi Áramlat 2 gázvezeték hitelesítése körül, Ukrajna az EU határozott fellépését sürgeti.
Az ukrán állam tulajdonában álló Naftogaz vezetője felszólította a német hatóságot, utasítsa el a vitatott Északi Áramlat 2 gázvezeték hitelesítését, mert az csúfot űz az EU szabályozásaiból – adta hírül az RT híroldal.
Jurij Vitrenko nyilatkozatát nem sokkal azután tette közzé az EURACTIV Bulgaria, hogy a Nemzeti Valutaalap kalkulációiból múlt héten kiderült, Kijev évente több, mint 1 milliárd dollárt veszít, ha Oroszország ezentúl a Balti-tengeren át küldi a gázt Ukrajna helyett.
Vitrenko úgy véli, a hitelesítéshez figyelembe kell venni a vitatott csővezeték teljes hosszát, nem csupán a német területen fekvő utolsó mérföldet. Követeli azt is, hogy Oroszország megkülönböztetés nélkül hozzáférést biztosítson harmadik fél számára is.
Ezzel azt szeretné elérni, hogy a közép-ázsiai exportőrök, mint Türkmenisztán, Kazahsztán és Üzbegisztán is hozzáférjenek a Északi Áramlat 2 vezetékhez, ha használni szeretnék.
Elsősorban azt követeljük, hogy a Északi Áramlat 2 működése legyen szabályos – érvelt Vitrenko. – Csupán az utolsó mérföldet hitelesíteni értelmetlen, gúnyt űz az EU előírásaiból, bízunk benne, hogy erre nem kerülhet sor.
Azt várjuk az Európai Bizottságtól, hogy határozottan képviselje az EU álláspontját ezzel a gázvezetékkel, illetve minden másikkal kapcsolatban is, amelyek összekötik egymással Oroszországot és az EU-t.
A Északi Áramlat 2 építése szeptemberben fejeződött be, és harmadik ország érintése nélkül köti össze Oroszországot Németországgal. Ez azt jelenti, ha a gázvezeték megkezdi működését, a tranzit kevésbé függ majd harmadik féltől, ezáltal csökken a gáz ára.
November 16-én a berlini hatóság felfüggesztette a vitatott projekt hitelesítését, és követelte, hogy a Nord Stream 2 AG hozzon létre egy német leányvállalatot. A formalitások elvégzése után jövő évben kezdheti meg működését. A Német Energiaügyi Minisztérium a lépést átmeneti szabályozási kérdésként jellemezte.
Kijev mellett az Egyesült Államok is szeretné megakadályozni a csővezeték hitelesítését, Washington szerint ugyanis veszélyeztetheti Európa energiabiztonságát. Egyesek úgy vélik, az USA a saját érdekében jár el, mert cseppfolyósított gázt szeretne eladni Európának.