Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A német külügyminiszter szerint Oroszország háborús fegyverként használja az éhezést

Annalena Baerbock határozott véleményének adott hangot, mely szerint az oroszok szándékosan növelik az éhezés kialakulásának veszélyét.

...svg content...Fotó: Vlagyimir Putyin orosz elnök (b2) koccint a résztvevőkkel a 2022-es pekingi téli olimpián aranyérmet nyert sportolók állami kitüntetési ünnepségén a moszkvai Kremlben 2022. április 26-án. MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Vlagyimir Asztapkovics
Európa

Szabó Kata

Szerkesztő

„Moszkva háborút indított a gabona ellen, és globális élelmiszerválságot okoz” – mondta Annalena Baerbock. Németország külügyminisztere azzal vádolta Oroszországot, hogy blokkolja az Ukrajnából származó gabonaexportot, mert az éhínséget háborús fegyverként használja.

„Oroszország ezt a háborút egy újabb szörnyű és hatékony fegyverrel is vívja: az éhséggel és a nélkülözéssel”, mondta, majd hozzátette, az ukrán kikötők blokád alá vételével, a raktározási létesítmények, utak és vasutak tönkretételével Oroszország háborút indított a gabona ellen, és ezzel globális élelmiszerválságot okozott. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

„Mindez akkor történik, amikor emberek millióit már egyébként is az éhhalál veszélye fenyegeti, különösen a Közel-Keleten és Afrikában, ahol az éghajlatváltozás katasztrofális következményei, a koronavírus-járvány és a térségben tomboló konfliktusok hatványozottan rontják a helyzetet.”

Baerbock szerint Oroszország mintegy 20 tonna gabona exportját blokkolja Ukrajnából, ami főképp észak-afrikai és ázsiai országokba tartana, ám a jelzett mennyiség nagy része jelenleg az odesszai kikötőben vár a sorsára.

Hogy mekkora fegyver is van az oroszok kezében, azt jól jelzi, hogy Ukrajna – Oroszországhoz hasonlóan – a világ egyik legnagyobb gabonatermelője, a két ország együttesen a világ búza- és árpatermésének csaknem egyharmadát, valamint a világ napraforgóolaj-termelésének felét adja.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerint rendkívül fontos lenne, hogy az Ukrajna, Oroszország és Fehéroroszország által termelt gabona, egyéb élelmiszerek és műtrágyák exportjában semmilyen fennakadás ne történjen, ellenkező esetben ugyanis az ukrajnai háború emberek millióit sodorhatja élelmiszerhiányba, és „évekig tartó válságot” okozhat akkor, amikor a koronavírus-járvány miatt az éhínség terjedése már most is világrekordot döntött.

„Mindössze két év leforgása alatt megduplázódott az akut élelmezési bizonytalanságban élők száma, ugyanis a világjárvány kitörése előtti 135 millióról mára már 276 millióra emelkedett azok száma, akik csak korlátozottan jutnak élelemhez”, nyilatkozta Guterres.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.