Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Németország a határidő után is segítséget nyújt majd az afgánok kimenekítéséhez

Merkel szerint Németországnak és az Európai Uniós és NATO-beli szövetségeseinek le kell vonnia a tanulságot a kaotikus kivonulással kapcsolatban.

...svg content...Fotó: Kabul, 2021. augusztus 25. Az amerikai légierõ által közreadott képen afgánok beszállnak egy C-17 Globemaster III amerikai katonai teherszállító repülõgépbe a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülõtéren 2021. augusztus 24-én. Az Egyesült Államok és szövetségesei a légi kikötõn keresztül menekítik ki a külföldi állampolgárokat és a velük együttmûködõ afgánokat, miután az iszlamista tálibok elfoglalták Afganisztán csaknem egészét. MTI/AP/Amerikai légierõ/Taylor Crul
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Németország megpróbál segítséget nyújtani azoknak az afgánoknak, akik együtt dolgoztak a német katonai erőkkel és segélyszervezetekkel a tálib hatalomátvétel előtt, és el akarják hagyni Afganisztánt, miután augusztus 31-én lejár a külföldi csapatok kivonására vonatkozó határidő – jelentette be Angela Merkel kancellár szerdán. 

“Az, hogy a légifolyosó néhány napon belül bezárul, nem jelentheti az afgán segítők védelmére és az afgánok megsegítésére irányuló erőfeszítések végét” – mondta el Merkel a német parlamentben, hangsúlyozva, hogy a tálib uralom miatt még nagyobb veszélybe kerültek az afgán emberek.  Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A kancellár elmondta, hogy minden lehetséges szinten intenzív munka folyik annak érdekében, hogy megtalálják a megoldást a német hadsereget és segélyszervezeteket támogató afgánok védelmének biztosítására, és többek között együttműködnek a kabuli repülőtér civil üzemeltetésével is.

A Reuters hírügynökség beszámolója szerint Merkel kormányát és Németország NATO-szövetségeseit kemény kritika érte, amiért nem látták előre, hogy a tálibok gyors ütemben előrenyomulnak és átveszik az ország feletti hatalmat, miután a külföldi csapatok megkezdték a kivonulást.

Merkel szerint Németországnak és az Európai Uniós és NATO-beli szövetségeseinek le kell vonnia a tanulságot a kaotikus kivonulással kapcsolatban, hogy a jövőbeni katonai tevékenységek során elkerülhetőek legyenek a hasonló fejlemények.

Alexander Gauland, a szélsőjobboldali AfD tiszteletbeli vezetője, mely párt Merkelt a menedékjog iránti kérelmekre vonatkozó moratórium indítására sürgette, kijelentette, hogy pártja a kormányzati indítvány ellen fog szavazni, mely a német katonák bevetését hagyná jóvá a kimenekítéshez. 

„A német férfiaknak meg kell halniuk, hogy elérjék a nemek közötti egyenlőséget a muszlim világban” – mondta Gauland.