Komolyan csökkenthetik orosz gázfüggőségüket év végéig a németek
Németország a kontinens legnagyobb energiapiacának tekinthető, amely orosz gázból fedezi szükségleteinek nagy részét.
A BDEW nevű közműszolgáltatói szakszervezet felmérése szerint azonban Németország már év végéig az orosz földgázimportjainak felét képes lehet kiváltani, amennyiben a gázszállítás abbamarad – számolt be róla a Reuters.
Már érzékelhető a BDEW felmérése alapján az orosz részesedés arányának csökkenése a piacon, ugyanis a decemberi 50 százalékról már 40 százalékra szorult ez vissza január és március között. Kerstin Andreae, a BDEW vezetője kijelentette:
Andreae nem pontosította, hogyan lehet az orosz gázt kiváltani, de az ismert tény, hogy Németország szénből, atomenergiából, szélturbinákból és napelemekből is tud elektromos áramat szerezni jelenlegi kapacitásaiban.
A probléma inkább ott van, hogy Németországban is számos, magas energiaintenzitású iparág, köztük nehézipari üzemek működnek, ahol nem lesz egyszerű a földgázt kiváltani. Ennek problémájáról azonban a szakszervezeti vezető nem ejtett szót.
A BDEW szerint ráadásul az is kérdőjeles, hogy Németország el tudja-e érni azon célját, hogy feltölti a földalatti gáztározóit a következő télig. A jelenlegi cél, hogy 24 milliárd köbméter gáztartalékot halmozzanak fel, amely jelen helyzetben nem lesz túl egyszerű.
A szakszervezet továbbá kijelentette, hogy jelenlegi számításaik szerint az otthoni fűtési szektorban 15 százalékkal, a kisvállalkozások és szolgáltatóipar körében 10 százalékkal, a nehézipar körében pedig nyolc százalékkal lehetne csökkenteni a gázfelhasználást a közeljövőben.
A német kormány tervei közé vette fel azt is, hogy cseppfolyósított földgáz fogadására alkalmas kapacitást építsenek fel, azonban ezt a nulláról kell kezdeniük, mivel egy darab LNG-terminál nincs jelenleg az országban, amely át tudja alakítani a cseppfolyós formában érkező energiahordozót.