Egy német politológust azzal vádolnak, hogy Kínának kémkedett
Egy német politológust azzal vádolnak, hogy magas szintű hivatalos kapcsolatait kihasználva Kína számára kémkedett – közölték a szövetségi ügyészek.
A vádlottat azzal gyanúsítják, hogy 2010 és 2019 között „rendszeresen információkat adott át a kínai hírszerzésnek állami látogatások vagy multinacionális konferenciák előtt vagy után”.
A férfi 2001 óta vezetett egy politikai szervezetet, amely nemzetközi jelentőségre tett szert tudományos hírneve és a hosszú évek alatt kiépített hálózatai révén – közölték az ügyészek.
A férfit 2010 júniusában egy sanghaji előadáskörútja során keresték meg egy kínai titkosszolgálat tagjai. A gyanúsított elsősorban a munkája során szerzett számos magas rangú politikai kapcsolatából szerzett információkat – közölték az ügyészek.
A tippekért állítólag fizettek neki, és a kínai hírszerző szolgálat a feltételezések szerint azt is megszervezte, hogy tisztjeivel együtt utazzon a találkozókra, többek között egy társasági program keretében.
Az ARD német közszolgálati televízió szerint a 75 éves férfi kettős életet élt, és a német külföldi hírszerző szolgálatnak (BND) dolgozott szintén kémként. Az ARD szerint korábban a Hanns Seidel Alapítványnak dolgozott, amely közel áll a CSU-hoz, Angela Merkel kancellár CDU-jának kisebbik bajor testvérpártjához.
Az ARD jelentése szerint 2019. november 23-án tartóztatták le otthonában, amikor feleségével éppen a müncheni repülőtérre tartottak. Münchenből Makaóba utaztak volna tovább, hogy ott kínai hírszerzőkkel találkozzanak. A nyomozók átkutatták a házat és a házaspár poggyászát, majd pendrive-okat és számítógépeket foglaltak le.
Az ARD jelentése szerint az akadémikus mintegy 50 éven át dolgozott a BND-nek, és azért kapta a fizetését, hogy a pályafutása során szerzett legjobb szakmai kapcsolataiból származó információkkal szolgáljon.
A Hanns Seidel Alapítványnak az 1980-as évek elején kezdett el dolgozni, és gyakran utazott külföldre, hogy vendégelőadásokat tartson olyan országokban, mint a volt Szovjetunió, később Oroszország, a Balkán, Dél-Afrika és Dél-Ázsia. Amikor az ARD először számolt be az ügyről, az alapítvány azt mondta, hogy „semmiféle tudomása nincs” a vádakról.
Nem világos, hogy a kínai titkosszolgálat tudott-e a férfi BND-vel való kapcsolatáról. Az ARD jelentése szerint a vádlott nyugdíjba vonulása idején az alapítvány nemzetközi biztonságpolitikai osztályának vezetője volt.
Nyugdíjba vonulása után egy külön erre a célra alapított „Transznacionális Tanulmányok Intézetének” igazgatójaként dolgozott tovább, amelyet landshuti házában és egy dél-tiroli ingatlanban is működtetett, ahol szemináriumi termek is voltak. A BND állítólag mindig részt vett a nemzetközi előadókkal tartott rendezvényeken.