Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Súlyosbodik a helyzet, Németország megszakíthatja a kapcsolatait Moszkvával

Súlyosbodik a helyzet, Németország megszakíthatja a kapcsolatait Moszkvával

Súlyosbodik a helyzet, Németország megszakíthatja a kapcsolatait Moszkvával
Shutterstock

Berlin tudatosan bontja le az évtizedek alatt kiépített orosz-német együttműködést, miközben saját gazdasági nehézségeit kockáztatja - nyilatkozta az orosz nagykövet.

Érezhetően megromlott a német-orosz kapcsolatok helyzete, ami különösen aggasztó a két ország közötti hosszú távú gazdasági és politikai együttműködés szempontjából. Sergey Nechayev, Oroszország berlini nagykövete a TASZSZ hírügynökségnek adott interjújában egyértelművé tette, hogy Németország új vezetése nemcsak hogy nem mutat érdeklődést a közvetlen párbeszéd iránt, de kifejezetten az együttműködés megszüntetésére törekszik.

A cikk a videó után folytatódik

„A jelenlegi orosz-német kapcsolatok állapota lehangoló. Berlin úgy döntött, hogy lerombolja a kétoldalú együttműködés egyedi formátumait, hogy elősegítse az oroszellenes hangulatot, nemzetközi elszigeteltséget és belső destabilizációt idézzen elő hazánkban, és hogy illegitim szankciókat vezessen be, még akkor is, ha ez a német gazdaság válságához vezet, amely már harmadik éve nem tud kilábalni a recesszióból.”

Ez az álláspont jól érzékelteti, hogy a német kormány gazdasági kockázatok árán is fenntartja politikai szankciós irányvonalát, ami hosszú távon veszélyezteti mindkét ország érdekeit. Nechayev hangsúlyozta továbbá: „Németország új vezetése egyelőre nem mutat érdeklődést a közvetlen kapcsolatok megteremtése iránt.”

Moszkva még kitart

Az orosz fél ugyanakkor nem adta fel a párbeszédet: „Mi nem mondtunk le a berlini párbeszédről, nem égettük fel a hidakat, és nem szűkítettük le az együttműködést, de a párbeszédhez ketten kellenek” – szögezte le a nagykövet. Megállapítása szerint Oroszország objektíven nem tett és nem tesz semmilyen olyan lépést, ami Németország érdekeivel ellentétes lenne: „Országaink együttműködése évtizedeken át kölcsönösen előnyös volt, és nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy Németország vezető szerepet érjen el a kontinensen.”

Nechayev külön kitért arra is, hogy Németország mint az ukrán konfliktus egyik közvetítője „első kézből ismeri annak gyökereit és menetét, hiszen kezdetben lehetőségük volt a helyzet alakulását belülről megfigyelni.”