Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Német frakcióvezetők: elhibázott az oroszokkal szemben vívott gazdasági háború

Állításuk szerint a kormány katasztrofális és megalomán külpolitikája ugyanannyira hozzájárul a nyomorhoz, mint bármely jelenlegi gazdasági hatás.

...svg content...Fotó: Olaf Scholz német kancellár a parlament üléstermében Mihail Gorbacsov egykori szovjet államfőről tartott megemlékezésen a Bundestag őszi ülésszakának kezdetén, 2022. szeptember 7-én Berlinben. MTI/EPA/Clemens Bilan
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A pénzügyi válság, a menekültválság és a világjárvány után most újabb kihívásokkal kell szembenéznie Németországnak, amely feltehetően a korábbiaknál is jobban megrázza majd az országot, így nem is olyan meglepő, hogy Olaf Scholz korábbi megjegyzése nyomán indulatos szócsaták bontakoztak ki.

A kancellár a 2023-as költségvetési tervezet általános vitáját megnyitó parlamenti beszédében lényegében azt állította, hogy a német gazdaság magabiztosan áll a lábán, ezzel azonban sokan nem értettek egyet, többek között Friedrich Merz, a CDU/CSU frakcióvezetője sem. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Elmondása szerint az ukrán politikához hasonlóan a kormánynak a gazdaságpolitikában is hiányzik „az iránytűje és minden képessége a politikai és stratégiai gondolkodásra”, hiszen csak segélyprogramokról hadoválnak, holott a problémák gyökeréig kellene lenyúlni.

„A kormány energiahiányra és az emelkedő árakra adott válasza a legkisebb közös nevezőn lévő kompromisszumok összevisszasága – ezek a válaszok messze nem elegendők a hatalmas kihívásokra, amelyekkel szembe kell néznie az országnak” – mondta.

Majd arra utalt, a német háztartások és vállalatok a brutális áramárak miatt szenvednek a legjobban, amelyre az lenne a megfelelő válasz, hogy a meglévő kínálatot bővítik, például a biomasszából történő energiatermelés felső korlátainak feloldásával, vagy a még működő erőművek hálózaton tartásával.

Ezért úgy véli, Robert Habeck gazdasági miniszter arra vonatkozó döntése, miszerint a három atomerőműből csak kettőt tartanak tartalékban áprilisig, elérte „az irracionalitás olyan szintjét, amelyet már nem lehet leírni” – írta a Magyar Nemzet.

Tino Chrupalla, az AfD frakcióvezetője is egyetértett ezzel, aki szerint Habeck „annyit tud a gazdaságról, mint egy vak a színekről”, a kormány katasztrofális és megalomán külpolitikája pedig ugyanannyira hozzájárul a nyomorhoz, mint bármely jelenlegi gazdasági hatás.

Mindemellett határozottan állította, hogy az oroszellenes szankciók csak Németországnak és a polgároknak ártanak, de Oroszországnak nem, amelyre egyedül a Moszkva elleni gazdasági háború befejezése, és az energetikai átállás befejezése jelenthet megoldást.