A német vállalkozások nagyon súlyosnak látják az építőipari helyzetet
A legfrissebb elemzések szerint a vállalkozások többsége borúlátó.
A probléma meglehetősen sokrétűnek tűnik a Német Építőipari Főszövetség konjunktúra-elemzését nézve, ami nem meglepő, hiszen a koronavírus-válság után a háború is megtépázta az ágazatot az elmúlt években.
A vállalkozások mintegy 80%-a véli úgy, hogy az építőiparban kialakult jelenlegi helyzet súlyos. A legfőbb gondokat pedig a szállítmányozási láncok összeomlásában, a termékhiányban, valamint a drágulásban látják.
Szintén jelentős részük (74%) tapasztalta, hogy a korábban tervezett beruházások csúsznak, több esetben pedig vissza is mondták a munkákat, májushoz képest viszont legalább a termékhiány javult valamelyest.
Az áremelkedés viszont továbbra is nagyon jelentős, több termék esetében, mint például a bitumen, vagy éppen a betonacél, 45-50%-os drágulás jellemző, ami miatt az üzleti kilátások jelentősen romlottak – írta meg a Portfolio.
Pedig 2022 nem így indult, az év elején sokan pozitív változásokról számoltak be. Nőtt a rendelésállomány, mint ahogy a termelés is. A problémák a második negyedévben, a háborút követően jelentek meg, melynek következtében a német építőiparban stagnálás várható.
További gondokat jelenthet a munkaerőhiány is, amit ellensúlyozandó törekednek a munkavállalói létszám növelésére, melynél 1%-os növekedést várnak. Jelenleg azonban a szektorban dolgozók negyede 55 éves, vagy annál idősebb.