Kínai kézbe kerülhetnek a Volkswagen gyárai?
A Reuters értesülései szerint kínai gyártók érdeklődnek a Volkswagen bezárásra ítélt drezdai és osnabrücki üzemei iránt, ami jelentős fordulópontot jelenthet az európai autóipar történetében.
Európa legnagyobb autógyártója komoly változások előtt áll, ugyanis a vállalat, amely olyan patinás márkákat tudhat magáénak, mint a Porsche, az Audi és a Skoda, jelentős nyomás alá került a kínai versenytársak térnyerése miatt, ami üzemei átszervezésére kényszeríti a konszernt.
A karácsonyt megelőző szakszervezeti tárgyalások eredményeként született meg a döntés, hogy a 340 főt foglalkoztató drezdai üzem még az idei év végéig, míg a 2300 munkavállalónak otthont adó osnabrücki gyár 2027 közepéig fejezi be működését. A Forbes beszámolója szerint ez a megállapodás egy hosszabb vitafolyamat eredménye, mivel a menedzsment eredetileg több üzem bezárását tervezte.
Potenciális vételár
Iparági szakértők szerint a gyárak értékesítése kedvezőbb lehet a Volkswagen számára, mint a teljes bezárás. Egy, a vállalathoz közel álló bankár elmondása szerint üzemenként 100-300 millió eurós vételár is elképzelhető.
A Volkswagen szóvivője nem kívánt reagálni a kínai érdeklődésre vonatkozó hírekre, mindössze annyit jegyzett meg, hogy „olyan megoldásra van szükség, amely figyelembe veszi mind a vállalat, mind a munkavállalók érdekeit.”
Szakszervezeti álláspont
A szakszervezetek részéről Stephan Soldanski képviselő a Reuters megkeresésére kijelentette: „El tudom képzelni, hogy egy kínai közös vállalkozás számára gyártsunk, de kizárólag Volkswagen márkanév alatt és a Volkswagen minőségi szabványai szerint. Ez alapfeltétel.”
A Reuters írása szerint az esetleges kínai tulajdonszerzés jelentős stratégiai előnyökkel járna a távol-keleti befektetők számára, hiszen elkerülhetnék az Európai Unió által kivetett importvámokat, és közvetlen jelenlétet szereznének a német autóipar fellegvárában. A döntés azonban nagyban függ majd a februári német választások után kialakuló új kormány Kína-politikájától, mivel Berlin az utóbbi időben épp igyekszik csökkenteni a távol-keleti országtól való függőségét.