Nem mindennapi alakuló ülés Óbudán: a polgármester a fogdából tette le az esküt
Mindeközben a A Börtön Ablakában című szám szólt a háttérben.
Az óbudai önkormányzat alakuló ülése különösen érdekes eseményekkel zajlott le, miután a DK-s Kiss László polgármester és Czeglédy Gergő alpolgármester is előzetes letartóztatásban ültek. Az ülés kezdetén nemcsak a Himnuszt, hanem a „A Börtön Ablakában” című dalt is hallani lehetett. Az esemény során a polgármester fogdából tette le esküjét.
A helyi Fidesz aktivistái tiltakoztak az esemény ellen, és „elég a DK-s korrupcióból” feliratú molinóval jelentek meg. A Fidesz frakcióvezetője, Puskás Péter nyíltan kritizálta a polgármester jelenlétét és azt a tényt, hogy az előzetesben ülő Kiss László esküt tett. Szerinte ez a III. kerület hírnevét rontja, és politikai performanszként használják az önkormányzat ülését.
Az ülés során a frakciók megalakulását jelentették be: a Momentum jelezte, hogy nem tagja az ellenzéki összefogásnak, és távol tartják magukat az itt zajló ügyektől. A Fidesz képviselői sem vettek részt az alpolgármesterek megválasztásában, és arra figyelmeztettek, hogy a kerületben megállt a munka, fontos döntések maradtak el az utóbbi időben.
Az alpolgármesterek megválasztása előtt masszív vita alakult ki: Béres András, a Párbeszéd jelöltje hangsúlyozta, hogy az egyik legátláthatóbb kerületet szeretnék megvalósítani. Az ellenzék többsége megszavazta Béres és három további jelölt, Burján Ferenc (LMP), Őri László (MSZP) és Zábó Attila (DK) alpolgármesterré választását.
A korrupciós ügyek kapcsán – melyek a polgármester és az alpolgármester letartóztatásához vezettek – komoly politikai ellentétek kerültek felszínre: Kiss László szerint politikai indíttatású az ellene folyó eljárás, és célja az ő és más budapesti polgármesterek meggyengítése. A DK továbbra is kiáll mellette, míg a Fidesz új választások kiírását követeli Óbudán.
Az ügy hátterében álló korrupciós vádak – melyek a fiktív szerződésekről és visszaélésekről szólnak – továbbra is éles vitákat generálnak a kerületben, melynek okán a helyi politikai szereplők között egyre nagyobb a feszültség, ami akár Óbuda jövőjét is befolyásolhatja a következő hónapokban.