Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nem kell megijednünk az új koronavírus-mutációtól

Habár a média az elmúlt héten kiemelten foglalkozott az állítólagosan fertőzőképesebb brit koronavírus-törzzsel, izlandi szakemberek szerint semmi okunk nincs az aggodalomra, mivel egyelőre nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy veszélyesebb lenne, mint a kórokozó alapváltozata.

...svg content...Budapest, 2020. december 22. Védőruhába öltözött ápoló a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított osztályon a fővárosi Szent János Kórházban 2020. december 15-én. MTI/Balogh Zoltán
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár a média az elmúlt héten kiemelten foglalkozott az állítólagosan fertőzőképesebb brit koronavírus-törzzsel, izlandi szakemberek szerint semmi okunk nincs az aggodalomra, mivel egyelőre nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy veszélyesebb lenne, mint a kórokozó alapváltozata.

Kári Stefánsson, a deCODE Genetics vezérigazgatója és egyben a vállalat vezető genetikus professzora a RUV.is hírportálnak adott interjúban elmondta, az új vírustörzs csak minimálisan tér el az eredeti kórokozótól, ezért nem szabad azonnal pánikba esnünk. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Boris Johnson, az Egyesült Királyság miniszterelnöke szombaton jelentette be, hogy az alaptörzsnél egy 70 százalékkal fertőzőképesebb mutációt azonosítottak a szigetországban, ami már elkezdett terjedni a lakosság körében.

A hír apropóján az Európai Unió tagállamai egymás után felfüggesztették a Nagy-Britanniából érkező repülőgépjáratok fogadását, Matt Hancock egészségügyi miniszter pedig elmondta, hogy az új törzset nem tudják kontrollálni, ezért Angliában már szabadon fertőzi a brit állampolgárokat.

Izland vezető epidemiológusa, Þórólfur Guðnason értetlenül áll a hisztéria és a pánik előtt, ugyanis tudományos módszerekkel még nem tudták bizonyítani az új törzsről, hogy fertőzőbb-e a másiknál, vagy sem, ezért a politikusok döntéseit elhamarkodottnak gondolja.

„Lehet, hogy jobban fertőz, de nem tudjuk, hogy ezt az állítást mire alapozták. Szerintem a politikusoknak változtatniuk kellene a viselkedésükön, mivel sokszor olyan érzékeny információkat kezelnek tényként, amiknek semmi valóságalapjuk sincs. Ez sokkal fontosabb lehet a vírus terjedése szempontjából.”

Kári Stefánsson elmondta, az izlandi epidemiológusok felkeresték őt és vállalatát azzal a céllal, hogy kövessék nyomon a koronavírus genetikai szekvenciáit, és azok alakulását az adatbázisuk segítségével.

„Meggyőződtünk róla, hogy a szóban forgó törzs cseppet sem agresszívebb annál a változatnál, ami jelenleg is fertőz az egész kontinensen. Semmi drámait nem tudunk róla elmondani – csak egy apró módosulásról beszélhetünk, ami minimálisan járulhat csak hozzá ahhoz, hogy fertőzőképesebbé váljon a kórokozó.”

Stefánsson indokolatlannak tartja az országok kormányainak hirtelen felindulásból hozott döntéseit, miszerint ideiglenesen betiltják a Nagy-Britanniával kapcsolatos utazásokat. A szakember szerint sokkal inkább az Egészségügyi Világszervezet stratégiája állhat az ügy mögött, ugyanis az embereket ezzel a kétes módszerrel szeretnék otthonmaradásra buzdítani karácsonykor.

„Nem kell megijednünk az új törzstől. Butaságnak tartom az Egyesült Királyságból hazarepülni óhajtó emberek kitiltását más országokból. Ha valamit tennie kéne a kormányoknak, akkor az az lenne, hogy szigorítsanak a határellenőrzéseken.”