Nem idegen a magyar fiataloktól a mesterséges intelligencia használata
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Ifjúságkutató Intézetének felmérése szerint a magyar fiatalok jelentős része kapcsolatba került már a mesterséges intelligenciával.
A szerdán közzétett kutatás eredményei szerint a 15-29 éves korosztályból a városi fiatalok nagyobb arányban használták a ChatGPT-t vagy más AI alkalmazást. Budapesten a megkérdezettek 71 százaléka, a megyeszékhelyeken élők 63 százaléka, a kisebb városokban lakók 49 százaléka, míg a községekben élők csupán 42 százaléka próbálta ki ezeket a programokat.
A felmérésből az is kiderült, hogy a mesterséges intelligenciát többnyire hasznosnak tartják a fiatalok, különösen a férfiak, azok körében pedig, akik AI-t rendszeresen használják, még pozitívabb volt a megítélés.
A kutatás eredményei alapján megoszlanak a vélemények arról, hogy az emberi kontroll megmarad-e a mesterséges intelligencia felett, ugyanakkor a válaszadók több mint fele bízik abban, hogy az emberek továbbra is irányítani tudják az AI-t. A nők azonban szkeptikusabbak ezen a téren: míg a férfiaknak csak 37 százaléka tart attól, hogy elveszíthetjük a kontrollt, a nők többsége aggódik emiatt.
Az Ifjúságkutató Intézet kutatása arra is rávilágított, hogy a fiatalok szerint túl sok szó esik a mesterséges intelligenciáról. A megkérdezettek 60 százaléka véli úgy, hogy az AI-ról szóló kommunikáció túlságosan hangsúlyos, ami felhívja a figyelmet a fejlesztői és felhasználói etikai kérdésekre és a szabályozási kihívásokra is.
A felmérés során ezer magyar fiatalt kérdeztek meg 2024 januárjában egy reprezentatív minta alapján, online, önkitöltős kérdőívekkel.