Nehéz helyzetben a magyar gazdaság, de mit léphet erre a kormány?
Növekvő infláció, átdolgozásra váró költségvetés, és egy sor kérdőjel.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatója szerint annyira drámaivá vált a hazai gazdaság helyzete, hogy akár a költségvetés átírására is sor kerülhet, ami miatt az állami beruházások felülvizsgálatára is szükség lesz.
A Kopint-Tárki jelenleg 8,7%-os átlagos inflációval számol az évre, a pénzromlás pedig a nyári hónapokban tetőzhet. A következő időszakban a beruházások mellett a vállalkozások támogatását, valamint az árstop rendszerét is át kell gondolni – írta meg az ATV.
A Portfólió elemzője, Hornyák József az ATV híradójának elmondta, hogy „a különadók kivetése tovább növelheti az inflációt, ugyanis a vállalatok a teher egy részét megpróbálnák továbbhárítani a lakosságra”.
A szakértő szerint ugyanakkor a „ha a beruházások visszafogásának irányába indul el (a kormány), akkor az az infláció szempontjából is kedvező lehet”. Nyitrai Zsolt képviselő mindenesetre már korábban leszögezte, hogy az kizárható, hogy a kormány különadók formájában a lakosságtól szedjen be pénzt.
Oszkó Péter, a Bajnai-kormány pénzügyminisztere elmondta, hogy „minden elemző arra számít, hogy első körben az állami beruházásokhoz a legkönnyebb hozzányúlni, mert az nem fáj a választóknak, az nem fáj a lakosságnak. Egy üzleti klientúrának fájhat persze.”
Erre utal a Liszt Ferenc repülőtér visszavásárlásának elhalasztása, az állami kiadások csökkentésének pedig akár olyan beruházások is áldozatul eshetnek, mint a Liget-projet, amit azonban egyelőre még nem fújtak le.