Felfedezték az első négyes aszteroidát a Naprendszerben
Thai és francia csillagászok rábukkantak az első, összesen négy űrsziklából álló konstellációra.
Az aszteroidák többsége egyedül száguldozik az univerzumban, azonban vannak olyanok is, amelyek – egymás gravitációs teréhez szorosan kapcsolódva – párban repkednek. Ritkán hármas rendszereket is alkotnak, amelyekben két hold kering egy nagyobb elsődleges égitest körül; ennél bonyolultabb konstellációkat eddig nem találtak.
A Nap körül keringő egyik fő aszteroidaöv külső régiójában található Elektra aszteroidát még 1873-ban fedezték fel. A 200 kilométer átmérőjű, gigantikus űrszikla első, 6 kilométer szélességű holdját 2003-ban észlelték, rájöttek ugyanis, hogy az anyaobjektumtól 1 300 kilométeres távolságban lévő égitest valójában hozzá tartozik.
A másik, 2 kilométer átmérőjű társaszteroidára 2014-ben bukkantak, 500 kilométerre az Elektrától, most pedig egy harmadik holdat is beazonosítottak, így az Elektra immáron egy négyszeres asztoroidarendszerként értelmezhető.
Míg a másik két hold nagyjából kör alakú pályán kering, a harmadik és a negyedik excentrikus, tojás alakú ellipszist ír le. Az újonnan detektált égitest körülbelül 1,6 kilométer széles, és 16 óránként kerüli meg a tőle 344 kilométerre száguldozó Elektrát.
A felfedezést dr. Anthony Berdeu tette, aki az általa kifejlesztett algoritmusokat alkalmazva a chilei Nagyon Nagy Teleszkóp (VLT) archív adatait hívta segítségül – olvasható a NARIT közleményében.
A szóban forgó algoritmusok csökkentik a fő aszteroida fényének vakító hatását, és eltávolítják őket a képről, ezáltal a halványabb objektumok is láthatóvá válnak. Érdekes módon ugyanezt a módszert használták a 2014-es kutatás során is, ám arra nem számítottak, hogy az eljárás nyolc év múlva ismét hatásos lehet.