Négy hónapig tarthat a koronavírus-fertőzöttek védettsége
Azok a páciensek, akik túlélték a COVID-19 betegség során fellépő súlyos szövődményeket, négy hónapig tartó immunitást élvezhetnek a koronavírussal szemben.
Azok a páciensek, akik túlélték a COVID-19 betegség során fellépő súlyos szövődményeket, négy hónapig tartó immunitást élvezhetnek a koronavírussal szemben.
A Science Immunology tudományos folyóiratban nemrég közzétett Harvard-tanulmányból kiderült, hogy az újrafertőződéstől jó ideig nem kell tartaniuk a felépült betegeknek, valamint azt is demonstrálták, hogy az antitestek állandó mérésével nyomon pontosan követhető a koronavírus közösségi terjedése.
A koronavírus-fertőzésre leadott természetes immunválasz következtében a szervezet antitesteket termel, az egyetlen kérdés csupán az, hogy ezek az ellenanyagok meddig maradhatnak fenn a véráramban, vagyis meddig védhetik meg a pácienseket attól, hogy ismét elkapják a betegséget.
A Massachusettsi Általános Kórház (MGH) epidemiológiai osztályának szakorvosa, Richelle Charles és kollégái 343 klinikára szállított, súlyos komplikációkkal küzdő COVID-19 páciens vérmintáit elemezték. A mintavételezéseket négy hónapon keresztül végezték el a tünetek komolyabbá válása után.
Mindegyik vérmintából izolálták a plazmát, majd a koronavírus tüskefehérjéjén található receptorkötő domainekkel (RBD) bevont laboratóriumi lemezkékre helyezték fel őket, és vizsgálták az elváltozásokat. Rájöttek, hogy az immunoglobulin G (IgG) szintje négy hónapon keresztül magas értékeket mutatott, ami arra utal, hogy a szervezet ellenállóképessége a maximumon volt.
Felfedezték azt is, hogy az IgG szintjének mérésével sikeresen bizonyítható, hogy elkapta-e a vizsgált személy a koronavírus-fertőzést, vagy sem. Miközben a standard PCR-tesztek idővel elveszítik az érzékenységüket, és sokszor a nyolc napig tartó tünetek után fals negatív eredményeket mutathatnak, addig az új módszerrel még a 14 napig elhúzódó szimptómák esetén is precízebben észlelhető a kórokozó.
Az immunoglobulin G-nek köszönhetően sokkal tisztább képet alkothatnak a kutatók arról, miként terjed a Sars-CoV-2 vírus a közösségben, valamint jobban megérthetik, hogyan lehetne megőrizni a szóban forgó fertőzöttek immunitását.