Egyre többen támogatják a NATO keleti szárnyának megerősítését, de vajon mit szólna ehhez Putyin?
A NATO keleti szárnyának megerősítése újabb és újabb kérdéseket vet fel, ami Oroszországot is reakciókra késztetheti.
Támogatóan nyilatkozott Catherine Colonna új francia külügyminiszter kedden Varsóban arról a lengyel törekvésről, amely a NATO keleti szárnya erősítését célozza az ukrajnai háború okán.
A Zbigniew Rau lengyel külügyminiszterrel folytatott tárgyalásokat követő közös sajtóértekezleten Colonna, utalva „a drámai orosz agresszióra” Ukrajnában, nélkülözhetetlennek nevezte Franciaország és Lengyelország együttműködését az Európai Unión (EU) és a NATO-n belül.
Kulcsfontosságúnak minősítette Lengyelország szerepét a NATO pozícióinak erősítésében a szövetség keleti szárnyán. „Franciaország a lengyelek mellett áll ki ezekben a törekvésekben” – hangsúlyozta.
A varsói kormány egyebek mellett a 10,5 ezer fős amerikai katonai jelenlét állandóvá tételét szorgalmazza a NATO keleti szárnya megerősítésének keretében. Előző napi ukrajnai látogatásáról beszámolva Colonna aláhúzta az Európai Unió „kollektív elszántságát” Ukrajna gazdasági, pénzügyi és katonai támogatásában.
Rau a sajtóértekezleten kiemelte annak politikai fontosságát, hogy Colonna Kijev után Varsóba látogatott. „Nincs ma a világon fontosabb ügy a kiprovokálatlan és megalapozatlan orosz agresszió elleni ukrán védelmi harcnál ” – fogalmazott a lengyel diplomácia vezetője.
Az ukrajnai háborút vízválasztó pillanatnak nevezte Európa történelmében. „E tapasztalat következtében már semmi sem lesz olyan, mint a háború előtt volt, sem intézményi, sem politikai szempontból” – vélekedett Rau. A lengyel külügyminiszter felszólította Franciaországot, hogy támogassa Ukrajna uniós tagjelölti státuszát. Azzal érvelt emellett, hogy az ukrán integrációs folyamatban szerepelt vállalva Párizs kihasználja „nagy stratégiai esélyét arra, hogy visszaállítsa aktív közép- és kelet-európai jelenlétét”
A francia forradalom jelszavaira utalva a lengyel külügyminiszter hangsúlyozta: aki ma nem akar a politika peremére sodródni, annak „teljes politikai erejével ki kell állnia a szabadságért, az egyenlőségért és a nemzetek közötti testvériségért küzdő Ukrajna mellett”. Rau méltatta Franciaország szerepvállalását az ukrajnai fegyver-szállításokban, és reményét fejezte ki, hogy nőni fog az Ukrajnának szállított francia katonai felszerelések mennyisége.
(MTI)