Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Komoly hadgyakorlatot tervez a NATO az orosz fenyegetések hatására

Érezhető, hogy egy új Hidegháború van formálódóban az Ukrajna elleni orosz invázió miatt, így a tétek is emelkednek.

...svg content...A 16. Pomerániai Gépesített Hadosztály katonái a TUMAK-20 gyakorlaton vesznek részt az észak-lengyelországi Orzysz gyakorlótéren 2020. november 25-én. MTI/EPA-PAP/Tomasz Waszczuk
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ennek egyik megnyilvánulása, hogy a NATO a következő hadgyakorlatát Oroszországhoz meglehetősen közel, Svédországban tartja – amit a Kreml éles szemmel fog figyelni – kezdi elemzésében a 19FortyFive.

Miközben az orosz hadsereg véres harcokat vív Kelet-Ukrajnában, addig a NATO a történelme egyik legnagyobb hadgyakorlatát tervezi megtartani napokon belül Skandináviában, méghozzá a „Balti Hadműveletek 22” név alatt.

Június 5. és 17. között ugyanis több mint egytucatnyi NATO-tagállam fog tartani közös tengeri hadgyakorlatot Svédország partjainál. A helyszínnek pedig igen erős szimbolikus jelentése van, a svédek ugyanis – a finnekkel együtt – az orosz agresszió hatására döntöttek úgy, hogy jelentkeznek a katonai-védelmi szervezethez.

A következő hadgyakorlat célja annak a feltérképezése lesz, hogy a NATO milyen támadó- és támogató tengeri kapacitásokkal rendelkezik. A hadgyakorlat 45 hadihajó és tengeralattjáró, 75 vadászgép és 7000 katona részvételével fog zajlani.

A NATO oldaláról Belgium, Bulgária, Dánia, Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Észtország, Franciaország, Hollandia, Lettország, Lengyelország, Litvánia, Németország, Norvégia és Törökország fog részt venni, valamint még nem NATO-tagként Finnország és Svédország.

A tengeri gyakorlat során megnézik a vízi- és légierők összehangolásának kapacitásait, különös tekintettel az orvosi evakuációkra, de lesz tengeralattjáró-elleni hadgyakorlat, aknákkal szembeni gyakorlat és légvédelmi gyakorlat is.

A hadgyakorlatnak viszont lesz egy kifejezetten kínos része, ugyanis Törökország továbbra is blokkolja a finn-svéd tagságot, elsősorban a kurd terrorszervezetek kérdésére hivatkozva. A hangulat így nem lesz teljesen felhőtlen, feltéve, ha addig nem oldják meg a politikai ellentétet.