Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Óriási változás előtt a NATO: minden másképp lesz Európában

Óriási változás előtt a NATO: minden másképp lesz Európában

Óriási változás előtt a NATO: minden másképp lesz Európában
Fotó: A román légierõ F-16-os harci gépe a Ramstein Flag 2024 fedõnevû légvédelmi harcászati gyakorlaton Görögország fölött 2024. október 4-én. A manõverekben 12 NATO-ország légiereje vesz részt. MTI/EPA/Sebastien Nogier

Giuseppe Dragone NATO-admirális szerint készen áll a terv az amerikai erők esetleges indo-csendes-óceáni átcsoportosítására.

A NATO már aktívan tervezi az európai védelmi struktúra átalakítását, amely szükségessé válhat az amerikai haderő egy részének távozása esetén. Giuseppe Dragone admirális, a NATO katonai bizottságának elnöke washingtoni tárgyalásain részletesen beszélt arról a stratégiai átalakulásról, amelyre a szövetségnek fel kell készülnie.

Az átalakulás hátterében az amerikai védelmi prioritások átrendeződése áll, ugyanis a Pentagon figyelme egyre inkább Kína felé fordul Oroszország helyett. A márciusban napvilágot látott amerikai védelmi stratégia tervezete szerint Washington fontolóra veszi bizonyos, jelenleg a NATO védelmi terveiben szereplő egységek Ázsiába történő átcsoportosítását, különös tekintettel Tajvan védelmére.

Dragone admirális nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az európai NATO-tagállamok képesek lennének pótolni az esetlegesen kivonásra kerülő amerikai képességeket, beleértve a légvédelmet, az elektronikus hadviselést, a stratégiai légi szállítást és a drónműveleteket.

A védelmi kiadások kérdése

A védelmi kiadások kérdése továbbra is központi téma marad a szövetségen belül. Jelenleg a 32 tagállam közül 22 teljesíti a GDP 2%-ában meghatározott védelmi költségvetési minimumot. Mark Rutte NATO-főtitkár a júniusi hágai csúcstalálkozón várhatóan előterjeszti javaslatát, amely szerint a védelmi kiadásokat a GDP 3,5%-ára kellene emelni, további 1,5%-ot pedig egyéb biztonsági intézkedésekre fordítani.

Olaszország, Dragone admirális hazája jelenleg a GDP 1,49%-át fordítja védelemre, azonban Georgia Meloni miniszterelnök áprilisban ígéretet tett a 2%-os küszöb elérésére még az idei évben.

Az orosz fenyegetés továbbra is jelentős tényező marad. Dragone admirális értékelése szerint a frontokon naponta 1000-1200 orosz katona veszti életét, ugyanakkor még egy esetleges békekötés után is számítani kell Moszkva haderejének újjáépítésére, amely optimista becslések szerint három év alatt, reálisabb forgatókönyv esetén öt-hét év alatt érheti el a háború előtti szintet.