Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,08 Ft
Euró
401,20 Ft
Font
480,14 Ft
Bitcoin
62,445 $

Igencsak korosodik a NASA egyik szondája, kényszerű lépést kellett megtenniük emiatt

Akár a 2030-as évekig is tovább működhet a Voyager-2 szonda, ennek azonban az ára is megvan: egyre több tudományos műszerét kell leállítani.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egyre csökken a Voyager-2 szonda energiaellátása, emiatt a NASA kényszerből le kellett állítsa az egyik tudományos műszerét – áll a beszámolóban. Felidézik: az 1977-ben indult szonda már 20,5 milliárd kilométerre jár a Földtől, és a Naprendszer külső határait vizsgálja. Az eltelt idő természetesen megviselte a Voyager-2-t, az amerikai űrhivatal pedig azon dolgozik, hogy minél inkább kitolja az élettartamát.

Ennek tudható be az a kedden bejelentett lépés is, miszerint a küldetés mérnökei lekapcsolták az egyik plazmatudományi műszert – írta meg a HVG a Gizmodo cikke alapján. Kiemelik: a lépés a csökkenő energiaellátás számlájára írható. A Voyager-2 (és az 1) a fedélzetén lévő plutónium bomlásából nyeri az elektromos energiát, ami 4 wattal csökken minden évben, mostanra pedig elérkezett az a pillanat, amikor a NASA szakemberei már kénytelenek voltak leállítani egy tudományos műszert. Soron kívül Számos Samsung mobil vált használhatatlanná egy új frissítés miatt

A Voyager-2 fedélzetén így négy működő tudományos műszer maradt, hogy mérhesse a csillagközi tér elemeit, ám a plazma – és az elektromosan töltött atomok – mennyiségét, és azok áramlási irányát már nem fogja tudni mérni – magyarázzák a cikkben. A plazmatudományi műszert leállító parancsot szeptember 26-án küldték ki a NASA mérnökei, ami 19 óra alatt jutott el a szondáig, és újabb 19 óra volt, míg visszaérkezett a jel.

Az amerikai űrügynökség megerősítette, hogy a parancsot végrehajtotta a Voyager-2, és egyébként rendben működik ezután is. Továbbá úgy becsülik, a Voyager-2 elég energiával rendelkezik, hogy legalább egy műszerrel működni tudjon a 2030-as évekig, ez viszont azzal is együtt jár majd, hogy a következő években újabb műszerek lekapcsolása válik szükségessé. Emellett korábban arról is beszámoltunk, hogy saját időzónát kap a Hold.

A NASA már dolgozik a Földtől független rendszer kialakításán. Mindezt az űrhivatal erősítette meg, hozzátéve: a tervek szerint az ott kialakított ökoszisztéma mintájára később akár a Naprendszer további részeire is kiterjesztenék a módszert. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy a SpaceX űrkapszulája megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra, hogy kimentse a két bajba jutott űrhajóst: Sunita „Suni” Williams pilóta és Barry „Butch” Wilmore parancsnok 8 nap helyett 8 hónapot töltenek az űrben.