A NASA annyi oxigént termelt a Marson, hogy egy kiskutya 10 órán át túlélne a bolygón
Noha az is igaz, hogy ehhez két egész évre volt szükség.
Mint ismert, a NASA Perseverance marsjárója már 2021 óta barangol a vörös bolygó kietlen felszínén, s szüntelenül mintákat gyűjt, miközben ősi mikrobiális élet jelei után kutat. Egyik fedélzeti tudományos műszerének, a MOXIE-nek (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) köszönhetően pedig némi belélegezhető oxigént is előállított a bolygó vékony légköréből.
Mindez pedig a koncepció bizonyítékaként megalapozhatja a vörös bolygó kolonizálására irányuló jövőbeli erőfeszítéseket. Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy a NASA-nak még bőven lesz dolga addig, míg egy ilyen berendezés képes lesz egy egész kolónia számára elegendő levegőt előállítani.
A bolygón való 2021-es landolása óta ugyanis a MOXIE mindössze 122 gramm oxigént termelt. A teljesítményről szóló NASA-beszámoló szerint ez a mennyiség nagyjából annyi, amennyire egy kistestű kutyának 10 órán át van szüksége a túléléshez a bolygón.
Noha első látásra ez a mennyiség rendkívül kevésnek tűnhet, valójában egy egészen hihetetlen tudományos teljesítmény, ha figyelembe vesszük, hogy a Földtől több mint százmillió kilométerre sikerült megvalósítani. A Futurism jelentése szerint a NASA helyettes adminisztrátora, Pam Melroy a mérföldkő kapcsán kiadott közleményben rámutatott:
Ráadásul a MOXIE teljesítménye is messze felülmúlta a várakozásokat, hiszen a beszámoló szerint óránként kétszer annyi gramm oxigént termelt, mint amennyit a NASA eredetileg várt tőle.