Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nagyobb, jobb, modernebb: videón a Nemzetközi Űrállomás lehetséges utódja

A Vast bemutatta a Haven-2 nevű űrállomása terveit, mely lényegesen fejlettebb lehet a jelenlegi Nemzetközi Űrállomásnál.

...svg content...Fotó: VAST
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Mint azt már megírtuk, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) nyugdíjazásának témája gyakran felmerül, amelynek oka, hogy a korosodó űrállomásnak már megvannak a maga problémái (az orosz Zvezda modul például egyre jobban szivárog). Az viszont tény, hogy az ISS-nek van még pár éve, mivel jelen állás szerint 2030-ig marad a pályáján, s addig ellátja tudományos funkcióit, illetve állandó személyzete is van (ami cserélődik). Mindemellett a terv az, hogy a SpaceX nyújt segítséget a Nemzetközi Űrállomás biztonságos megsemmisítésében, a megoldás pedig biztosítja, hogy az ISS ellenőrzött körülmények között égjen el, minimalizálva ezzel a lakott területekre eső törmelékek kockázatát.

Ám vannak, akik nem lelkesednek annyira az ISS megsemmisítésért, és hangot is adnak ennek. Sőt, volt űrügynökségi vezetők szerint nem megsemmisíteni, hanem megmenteni kellene az ISS-t, erre ebben a cikkben tértünk ki bővebben. Most pedig a HVG az Interesting Engineering-re hivatkozva azt írja, hogy a NASA már keresi a Nemzetközi Űrállomás utódját a CLD (Commercial LEO Destination) nevű program keretein belül – a Vast nevű, amerikai központú cég pedig egy konferencián elő is állt a saját ötletével. Soron kívül Gyurcsány Ferenc: „Gyurcsány alatt sokkal jobb volt nyugdíjasnak lenni”

A Haven-2 több szempontból is fejlettebb lehet az ISS-nél: a tágasabb terek mellett komfortosabb környezetet is kínálhat az asztronautáknak, rengeteg térrel a kutatáshoz, rekreációhoz, sőt, akár a személyes hobbijaiknak is hódolhatnak majd a legénység tagjai.

A NASA a jelenlegi tervek szerint 2026 közepén hirdeti majd ki a CLD-program második fázisának nyerteseit; a Vast addig Haven-1 néven megépíti, és 2025-ben pályára állítja az első kereskedelmi űrállomását. Ezzel kívánják demonstrálni, hogy képesek egy ilyen egység megépítésére és üzemeltetésére – a Haven-1 azonban egy egymodulos eszköz lesz.

Ha elnyerik a NASA szerződését, 2028-ban indítanák el a Haven-2 első modulját, majd ehhez egy központi modul társulna, 2030 és 2032 között pedig további négy darab társulna a szerkezethez – részletezik. Elkészültekor egy nagy X-alakzatra hasonlítana az űrállomás, mint ahogy az a lenti videóban is látható.

A kész állomás egy 3,8 méter átmérőjű kupolaablakkal is rendelkezne, ahonnan páratlan kilátás nyílna a Földre. A rakományokat és a különböző tárgyakat robotkarokkal tudná pakolni, és természetesen dokkolási lehetőség is lenne rajta az űrhajók számára. Haven-2 Lab néven egy kutatólaboratóriummal is rendelkezne, ami a mikrogravitációs kutatások mellett űrbéli gyártással kapcsolatos projektekhez is használható lenne. A labor átalakítható, amivel hozzá lehetne igazítani ahhoz, amit az adott kutatás megkövetel. A cikkből mindemellett fény derül arra is: az űrállomás – az ISS-hez hasonlóan – képes lenne a nemzetközi együttműködés kiszolgálására is, még dedikált laboratóriumokat is kaphatnának az egyes országok szakemberei.

Természetesen nem a Vast az egyetlen pályázó a feladatra, így számítani lehet arra, hogy mind több kereskedelmi űrvállalat áll majd elő a saját megközelítésével a következő években. Az viszont tény, hogy a végén csak egy maradhat, meglátjuk hát, mit hoz a jövő. De korábban arról is beszámoltunk, hogy igencsak korosodik a NASA egyik szondája, kényszerű lépést kellett megtenniük emiatt. Akár a 2030-as évekig is tovább működhet a Voyager-2 szonda, ennek azonban az ára is megvan: egyre több tudományos műszerét kell leállítani. Emellett úgy becsülik, a Voyager-2 elég energiával rendelkezik, hogy legalább egy műszerrel működni tudjon a 2030-as évekig, ez viszont azzal is együtt jár majd, hogy a következő években újabb műszerek lekapcsolása válik szükségessé.