45 nap alatt a Marsra juthatnak az űrhajósok a NASA új hajtóanyagának hála
Minden eddiginél gyorsabban eljuthat az emberiség a távolabbi égitestekhez.
A General Atomics és a NASA sikeresen tesztelte új típusú üzemanyagát a NASA Marshall Űrrepülési Központjában, Alabamában. Mindez forradalmi fejlesztésnek számít, ami alapvetően írhatja át az űrutazást.
A hagyományos rakéták segítségével az emberes űrmissziók a Marsra eddig legalább hat hónapnyi utazást jelentettek volna. A közel egyéves oda-vissza út jelentős logisztikai és egészségügyi kihívásokat jelentett.
A nehézkes kommunikáció mellett ugyanis számolni kellene a kozmikus sugárzással is, ami ilyen hosszú űrutazások esetében már jelentős egészségügyi gondokat okozhat. Ez a rakétatípus, ami úgynevezett „nukleáris üzemanyagot” alkalmaz, 45 napra rövidítheti a Föld – Mars közötti utat.
Az új módszer amellett, hogy új lehetőségeket adhat az emberes űrmissziók számára, az űrutazás költségeit is csökkentheti. A technológia pedig a NASA mellett a SpaceX számára is alternatívát nyújthat.
A jövő azonban még kérdéses, mivel a NASA űrprogramjának irányvonalai politikai tényezők függvényében változhat, és egyelőre az sem világos, hogy a következő évek missziói során a NASA saját magának fejleszti-e ki a szükséges technológiát, vagy inkább külső partnereket, például a SpaceX-et bízza meg ezzel – írja a BGR.