Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A NASA vezetője szerint Kína katonai projekteket hajt végre az űrben

A NASA igazgatója szerint jó esély van arra, hogy Kína a civil űrprogramjait katonai műveletek fedezésére használja.

...svg content...Fotó: A Hosszú Menetelés 2F hordozórakétával felbocsátják a Sencsou-16 űrhajót az északnyugat-kínai Csiucsüan űrközpontjából 2023. május 30-án. Az űrhajóval három tajkonauta, azaz kínai űrhajós: Kuj Haj-csao, Csing Haj-peng és Csu Jang-csu a Föld körül keringő Tienkung (Mennyei palota) kínai űrállomásra indul, ahol az előző küldetés három tagját leváltva várhatóan öt hónapot töltenek. MTI/EPA/Alex Plavevski
Világűr

Kiss László

Szerkesztő
TÉMÁK

Bill Nelson, a NASA első embere a képviselőház költségvetési bizottsága előtt tett beszámolója során aggodalmának adott hangot a kínai űrprogram kettős természetével kapcsolatban. Nelson szerint ugyanis erős bizonyítékok utalnak arra, hogy Kína állítólagosan polgári célú űrtevékenységei katonai célokat is szolgálhatnak.

„Úgy gondoljuk, hogy az általuk civil űrprogramnak nevezett projektek nagy része valójában katonai program”, fogalmazott Nelson. Nelson külön kitért a kínai űrtechnológia elmúlt évtizedben mutatott gyors fejlődésére, az általuk megvalósított fejlesztéseket azonban egyszerre tartja lenyűgözőnek és titokzatosnak. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A NASA vezetője szerint az Egyesült Államoknak továbbra is éberen kell figyelnie, hogy ne veszítse el stratégiai előnyét az űrkutatás és az űrbiztonság terén. Az egyre erősödő aggodalmak szerint ugyanis Kína kihasználhatja űrkutatási eredményeit területi követelések érvényesítésére, különösen a Hold nyersanyagokban gazdag területeivel kapcsolatban.

Ezen aggodalmak komolyságát fokozzák a két nemzet által a holdkutatásra kitűzött, egymással versengő határidők. Az Egyesült Államok 2026-ban tervezi az Artemis III küldetés elindítását, amelynek célja, hogy amerikai űrhajósokat juttasson vissza a Holdra, míg Kína 2030-as határidővel hajtana végre hasonló küldetést. Nelson hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak mielőbb el kell érnie holdi célkitűzéseit, hogy megelőzze Kína esetleges területi követeléseit.

Mivel a meghallgatáson a NASA 2025-ös költségvetése volt a fő téma, Nelson azt is egyértelművé tette, hogy amennyiben nem szeretnének hátrányba kerülni, jelentős erőforrásokat kell megmozgatni, hiszen, mint mondta: „Reálisan kell látnunk a dolgokat. Kína rengeteg pénzt költött az űrprogramokra, és még mindig jelentős erőforrás áll rendelkezésükre a költségvetésükben. Véleményem szerint jobb, ha nem hagyjuk magunkat lerázni.”

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.