Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Vajon létezhet a Naprendszer rejtélyes kilencedik bolygója?

Az amerikai űrügynökség végleg ki szeretné deríteni, hány bolygó keringhet a Nap körül.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Amatőr és profi csillagászok évtizedek óta vitatkoznak arról, pontosan hány bolygó található a Naprendszerben. Amióta a Plútót 2006-ban lefokozták bolygó státuszából, és törpebolygóvá minősítették, sokan újból el szerették volna elérni, hogy visszakapja eredeti elnevezését.

Van azonban egy jellegében teljesen eltérő vita is, amelynek lényege, hogy a világűr rejtett pontján létezhet egy titokzatos kilencedik planéta is, ami eddig elkerülte a szakavatott asztronómusok figyelmét. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Az elmélet eredetileg a Kaliforniai Műszaki Egyetem professzoraitól, Mike Browntól és Konsztantyin Batygintól származik, akik azt állították, hogy a Neptunuszon túlnyúló, főként jégből és kőzettörmelékekből, valamint törpebolygókból álló Kuiper-övben keresendő az ominózus kilencedik objektum.

Kutatók rájöttek, hogy ebben a távoli régióban található néhány olyan égitest, mégpedig az úgynevezett transz-Neptunusz-objektumok (TNO), amelyek szokatlan módon viselkednek, és méretükből adódóan inkább bolygószerű tulajdonságokkal rendelkeznek, így potenciális jelöltként írták le őket.

Brownék hipotézise után a kilencedik bolygó, más néven X-bolygó ötlete sokak fantáziáját megragadta – rengeteg teória született az objektum kapcsán, többek között például az is, hogy sokkal közelebb lehet a Földhöz, mint azt korábban gondolták, valamint hogy valójában miniatűr fekete lyukként létezhet.

A feltételezések többségében rejlik potenciál, ám a csillagásztársadalom nevesebb tagjai egészséges szkepticizmussal kezelik a helyzetet, hiszen elvégre még sosem észleltünk ilyesfajta bolygót, és csak közvetett bizonyítékunk van arra, hogy valahol kint tanyázhat a Naprendszer peremén.

A NASA mindezek ellenére rendkívül nyitott a kilencedik planétára irányuló kutatások és missziók lebonyolítására, melynek apropóján egy „Hipotetikus X-bolygó” című weboldalt is üzemeltetnek. A leírásból megtudhatjuk, hogy a keresett bolygó tömege tízszerese lehet a Földének, és olyan messze keringhet, hogy nagyjából 10-20 ezer év alatt kerülheti meg a Napot.

Jim Green, a NASA bolygókutatási részlegének igazgatója elmondta, az amerikai űrügynökség komolyan veszi a rejtélyes objektumot, ezért is döntöttek úgy, hogy becslésekkel megpróbálják körülírni lehetséges tulajdonságait:

„Egyelőre még nem beszélhetünk egy új égitest észleléséről vagy felfedezéséről – túl korai lenne még teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy létezik kilencedik bolygó. Amit az oldalon láthatunk, az egy korai előrejelzés, ami korlátozott megfigyelésekből származó modellezésen alapul. Mindez egy olyan folyamat kezdete, ami izgalmas eredményekhez vezethet.”