Jövő héten gördítheti le a NASA az SLS holdrakétát az indítóállásról
Az amerikai űrügynökségnél azt tervezik, hogy a korábban sorozatosan elhalasztott nedves főpróbát egy későbbi időpontban befejezik.
Az Artemis 1 misszióban kulcsszerepet játszó Space Launch System (SLS) hordozórakéta, melynek tetejére az Orion legénységi kapszulát helyezték, március 17-én gördült ki a NASA floridai Kennedy Űrközpontjának 39B platformjára annak érdekében, hogy elvégezzék rajta az indítás előtti tesztsorozatokat.
Az úgynevezett nedves főpróba április 1-jén vette kezdetét, és nagyjából 48 órával később kellett volna befejeződnie – az eljárás során az SLS-t folyékony hidrogénnel és oxigénnel töltötték fel, majd többféle szimulált kilövési visszaszámlálást hajtottak végre rajta.
Habár az első tesztek sikerrel zárultak, végül technikai problémák adódtak, miközben az április 8-i Ax-1 privát űrmisszió is hátráltatta a munkálatokat, így egészen április 16-ig halasztották a műveleteket, végül pedig bejelentették, azt tervezik, visszagurítják az egységet a járműszerelő épületbe, hogy kijavítsák a korábban felmerült hibákat.
A visszaszállítás lehetővé teszi, hogy a modult nitrogénnel szuperáló rendszerrel korszerűsítsék, ami az ellenőrzések során a rakéta javára válhat.
Hétfői közleményében a NASA mérnökei jelezték, amíg a helyreállítási fázis véget nem ér, a hangárban hagyják a rakétát, és legkorábban április 26-án, kedden helyezik ki újból a platformra – értesült a Space.com magazin.
Az SLS-nek előreláthatólag körülbelül 12 órába fog telni, amíg visszaér a járműszerelő műhelybe. Egyelőre nem világos, hogy az Artemis 1 felső szegmense mennyi ideig marad a hangárban, mivel a missziót előkészítő csapat még nem tudja, pontosan mennyi javítási munkát fognak odabent elvégezni.