Felnyitotta a NASA az 50 éve rejtegetett Apollo-holdkőzetmintát
Az amerikai űrügynökség szakemberei felbontottak egy földönkívüli időkapszulát öt évtizeddel azt követően, hogy űrhajósok összegyűjtötték tartalmát a Holdon, majd visszajuttatták a bolygóra.
Az Apollo–17 küldetés után fennmaradt értékes minta a Hold egyik utolsó érintetlenül maradt darabja – olvasható a NASA hivatalos weboldalán megjelent közleményben.
A NASA tudósai március 21-én és 22-én végrehajtott akció során szépen lassan feltörték a pecsétet, majd kiemelték a kőzeteket, hogy az Artemis program alkonyán, mely során ismét ember léphet Földünk hűséges követőjének felszínére, megvizsgálják a kőzetdarabok összetételét.
A Harrsion Schmitt és Eugene Cernan űrhajósok által begyűjtött mintát 1972-ben egy speciális, vákuum alá helyezett csőben tárolták, amelyhez az űrhivatal mérnökeinek külön erre a feladatra készített szerszámokat kellett használniuk, hogy biztonságosan ki tudják emelni.
Mindent apró lépésenként végeztek, mivel nem akartak elveszíteni egyetlen porszemcsét sem. A 73001-es kódnevű mintát az ügynökség Apollo Next Generation Sample Analysis Programjának részeként tartották fenn, az 1970-es években ugyanis felismerték, hogy a jövő technológiái új információkat tárhatnak fel a Holdról, ezért a NASA a kőzetek egy részét elemzés céljából félretette a jövő tudósai számára.
Miközben a csapat arra készül, hogy belekukkantson az új kőzetmintába, folyamatban van egy gázminta átfogó analízise is, amelyet a technikusok néhány hete nyitottak ki, ezáltal további részletekre derülhet fény, ami segítheti az Artemis program előkészítését is.