Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Tudósok szerint a nárciszok jelenthetik a fenntarthatóbb állattenyésztés kulcsát

Tudósok szerint a nárciszok jelenthetik a fenntarthatóbb állattenyésztés kulcsát

Tudósok szerint a nárciszok jelenthetik a fenntarthatóbb állattenyésztés kulcsát
Fotó: Unsplash/Lomig

A kutatók a gazdákkal együtt dolgoznak azon, hogy a tejelő szarvasmarhák metánkibocsátását, ezzel együtt pedig a takarmányköltségeket is csökkentsék.

A Sky News jelentése szerint a nárciszkivonat alapjaiban változtathatja meg a a szarvasmarhatartást, ugyanis ha a kivonatot bekeverik a takarmányba, úgy csökkentik az állatok metánkibocsátását, ezzel együtt pedig a takarmányköltségeket is.

A laboratóriumi tesztek eddig sikeresnek bizonyultak, a tudósok közlése szerint pedig a virágok kivonatának a takarmányhoz történő hozzáadása 96 százalékkal csökkentette a mesterséges tehenek gyomrában a metánszintet. A skóciai Rural College kutatócsoportja azt reméli, hogy a valódi teheneken történő tesztelések során legalább 30 százalékkal csökkenthetik majd a metánkibocsátást.

A teszteredmények olyan ígéretesek, hogy most egy négyéves kísérleti program veszi kezdetét az Egyesült Királyság különböző farmjain. Az új program kapcsán Kevin Stephens szarvasmarha-tenyésztő, és nárcisz-termesztő is megszólalt, aki tagja volt annak a csapatnak, mely a takarmányozás új módszerét fejlesztette ki:

„Eredetileg azért kezdtünk nárciszokat termeszteni, hogy egy Alzheimer-kór elleni gyógyszert állítsunk elő, de felfedeztük, hogy a nárciszok olyan vegyületet is termelnek, amely megakadályozza a kérődzők metántermelését. Így a két dolog kombinálásának lehetősége túl jó lehetőség volt ahhoz, hogy kihagyjuk.”

Az új módszer azért is bír nagy jelentőséggel, mert becslések szerint az ország metánkibocsátásának fele a tehenekből származik. Világviszonylatban pedig az állattenyésztés a világ üvegházhatású gázainak mintegy 14 százalékát termeli.